Evakuaci 101 si vyžádala vážná nehoda vlaku s osobákem na trase Hradec...

Evakuaci 101 si vyžádala vážná nehoda vlaku s osobákem na trase Hradec Králové – Jaroměř, Náchod, Trutnov…

4482
Sdílejte

Ve středu 16. 1. 2019 krátce po 13.30 hodině vyjížděli náchodští dopravní policisté k dopravní nehodě s vážným zraněním k Jaroměři. Po nehodě automobil skončil na kolejích a vzápětí do něj narazil vlak.

Řidička osobního vozu Ford Focus combi, jedoucí po silnici I/33 ve směru od Hradce Králové na Jaroměř pravděpodobně dostala při jízdě s vozidlem smyk, vůz vyjel vpravo mimo vozovku, dostal se přes příkop až na vyvýšený násep a skončil na železniční trati. Do vozidla na kolejích, již bez jakýchkoli osob, poté narazil přijíždějící vlak od Hradce Králové. Řidičku nacházející se mimo vozidlo svědci předali do rukou záchranářů.

Pro zraněnou ženu přiletěl vrtulník letecké záchranné služby, který ji transportoval do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Po dobu přibližně 30 minut po přistání vrtulníku byla silnice zcela uzavřena, pak ji policisté začali řídit kyvadlově.

Na místě zasahoval celý integrovaný záchranný systém. Vzhledem ke zranění řidičky osobního automobilu nebylo možné řidičku podrobit testu na alkohol, policisté si proto vyžádali odběr krve, zda jím nebyla před jízdou ovlivněna. Podle prvotních informací ve vlaku cestovalo přibližně 93 lidí a nikdo nebyl zraněn.

Přesná příčina nehody a míra jejího zavinění je nyní předmětem šetření náchodských dopravních policistů.por. Mgr Eva Prachařová
POLICIE ČR

Provoz vlakové dopravy byl zcela přerušen.

Zajištěna náhradní autobusová doprava. Autobusy náhradní dopravy vedeny z důvodu silniční nehody odklonem. Jízdní doba autobusů se velmi prodlužuje.

Vlak R 1269 bude na odjezdu ze Smiřic asi 70 – 90 minut opožděn. Vlak nebude čekat na náhradní autobusovou dopravu od Jaroměře.

V úseku Hradec Králové – Pardubice bude vypraven zvláštní vlak Os 31269 s odjezdem ve 14:37, který bude zastavovat jako osobní vlak.

Cestující vlaku R 929 použijí v úseku Hradec Králové – Jaroměř vlak Sp 1850.

Vlak R 1271 bude na odjezdu ze Smiřic asi 70 – 90 minut opožděn.

V úseku Hradec Králové – Pardubice bude vypraven zvláštní vlak R 31271 s odjezdem v 16:37.Odřeknutí – zrušení vlaků vlaků v úseku Hradec Králové hl.n. – Jaroměř a dále na Trutnov

R 929 Hradečan R 927 Hradečan

Zrušení rychlíkových vlaků znamenalo zmatek na vlakovém nádraží v Hradci Králové. Informace se k cestujícím nedostávali skoro žádné, cestující si zakupovali a následně vraceli jízdné. Špatně fungující byla a stále ještě je také autobusová doprava směrem na Jaroměř, kvůli vyprošťování osob a vyšetřování nehody. Kolony se pomalu rozjíždějí.Profesionálním hasičům v Jaroměři byl vyhlášen poplach dnes odpoledne, důvodem byla železniční dopravní nehoda v části Semonice. Osobní vozidlo vyjelo mimo komunikaci a dostalo se přes násep až do kolejiště, kde se s ním následně střetl vlak plný cestujících. Při nehodě byla osoba jedoucí autem zraněna, ale z havarovaného vozu ji stihli ještě před srážkou s vlakem zachránit svědci nehody. Po nárazu pak tlačil vlak před sebou vrak vozu dalších více než 100 metrů. Na místě spolupracovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Jednotka hasičů asistovala záchranářům při poskytování předlékařské péče a zároveň zajišťovala vrak osobního vozu protipožárními opatřeními a odpojila akumulátor.

Provoz na trati musel být zastaven. Vlak byl vlivem nehody poškozen, z cestujících nebyl nikdo zraněn. Pro osoby ve vlaku byla zajištěna náhradní doprava, ještě předtím ale museli hasiči pomoct všech 101 osob evakuovat. Lidem z vlaku pomohli ven pomocí nastavovacích žebříků, cestující pak došli asi 250 metrů do zastávky Semonice. Zde už na ně čekaly autobusy. Na místě spolupracovala jednotka s drážními hasiči i drážní inspekcí. Po 15. hodině byli všichni cestující v bezpečí mimo vlak a místo zásahu si převzala od jaroměřských hasičů drážní jednotka. Ta si následně ještě vyžádala vyprošťovací automobil, který jel na místo z centrální hradecké stanice.

ZDROJ:HZSKHK