Ptačí chřipka na Královéhradecku potvrzena! Testy ji prokázaly u uhynulé divoké kachny...

Ptačí chřipka na Královéhradecku potvrzena! Testy ji prokázaly u uhynulé divoké kachny v Náchodě

2289
Sdílejte

První případ nákazou H5N8 – ptačí chřipkou byl potvrzen u mrtvé kachny, nalezené v ochranném pásmu kolem polského ohniska nákazy, asi kilometr od chovu. Tamní drůbež už veterináři zlikvidovali.

Dosud jsme nechali laboratorně testovat šest uhynulých zvířat. Pět výsledků bylo negativních, v jednom případě se ptačí chřipka potvrdila,“ řekl krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Aleš Hantsch.

Pozitivní nález nebude mít vliv na opatření, která dosud veterináři v kraji přijali. Nadále platí tříkilometrové ochranné pásmu kolem infikovaného hospodářství v Polsku a desetikilometrové pásmo dohledu (více čtěte zde).

SVS má k dispozici soupisy chovů v oblasti. Z nich vyplývá, že chovatelé v ochranném pásmu mají asi dva tisíce kusů drůbeže a jiných ptáků. Žádný komerční chov v tříkilometrovém ochranném pásmu na české straně hranice není. „Jediný komerční chov máme poblíž Police nad Metují a ten je plně pod kontrolou. Čítá asi 20 tisíc kusů drůbeže. Ten však leží v pásmu dozoru,“ dodal Hantsch.

Ptačí chřipka se potvrdila také u labutí v Praze a Olomouci. Další ohniska jsou na jižní Moravě v Ivančicích, Moravském Krumlově, na Znojemsku a Břeclavsku. Kvůli výskytu ptačí chřipky veterináři do konce ledna zrušili všechny výstavy drůbeže, okrasného ptactva a holubů na území celé republiky.