Podvod za více než 65 milionů spáchal 52 letý muž z Trutnovska

Podvod za více než 65 milionů spáchal 52 letý muž z Trutnovska

2888
Sdílejte

Vrchní komisař odboru hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje zahájil v těchto dnech trestní stíhání 52 letého muže z Trutnovska, kterého obvinil ze spáchání zvlášť závažného zločinu podvod.
Obviněnému je kladeno za vinu, že v období od ledna 2008 do ledna 2017 vylákal s úmyslem obohatit se od různých osob na základě uzavřených smluv různě vysoké částky jako půjčky pod příslibem jejich zhodnocení prostřednictvím obchodování na akciových trzích, ačkoli od počátku věděl, že slibovanému zhodnocení ani vrácení jistin nebude schopen dostát, kdy tímto jednáním celkem 41 poškozeným způsobil škodu přesahující 65 milionů korun.
Muž před osobami vystupoval jako úspěšný investor na burzách nebo obchodník s cennými papíry. Aby zvýšil svoji věrohodnost, vystavoval poškozeným na od nich převzaté finanční prostředky směnky a prezentoval se jim rovněž svým majetkem, kam patřila například dvě luxusní vozidla či stádo s daňky. Poškozeným vědomě nepravdivě tvrdil, že jejich peníze zhodnotí na celosvětových burzách obvykle s výnosem od 7,5 procenta do 25 procent ročně. Muži je kladeno za vinu, že tyto finanční prostředky investoval na burze pouze zčásti, částečně si je ponechal pro svoji potřebu nebo je použil na vyplacení dalších klientů. Zapůjčené prostředky v slibované výši nezhodnotil a jistiny nevrátil. V průběhu prověřování tohoto případu bylo dále zjištěno, že proti obviněnému je vedeno insolvenční řízení, ke kterému přihlásilo své pohledávky cca 40 věřitelů.
Muž nepopírá způsobenou škodu, avšak rozporuje, že by se uvedeného jednání dopustil s podvodným úmyslem. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.

por. Mgr. Lenka Burýšková, PČR