Den Země pod rouškou

Den Země pod rouškou

2982
Sdílejte

Dětské hlasy při tvořivých setkáních s tématem ochrany planety Země se letos nerozezněly na žádném náměstí ani v městských parcích velkých měst. Vyhlášení nouzového stavu bohužel neumožnilo pořádání veřejných akcí na oslavu mezinárodního Dne Země. Umíme si však poradit v každé situaci. Přinášíme on-line formu Dne Země v Pardubickém kraji!

„Je na čase, abychom si my, současní lidé uvědomili, že máme pouze jednu povinnost, uchovat přírodní bohatství budoucím generacím,“ nabádá k zamyšlení nad současnou situací Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a ředitelka ZŠ a PŠ Svítání.

Za běžných okolností by se Den Země konal v Pardubicích již po desáté. Současná situace to však tento rok neumožnila. Posláním Dne Země je především prohloubit zájem dětí, mládeže i široké veřejnosti o téma ochrany životního prostředí, a také zlepšit celkový vztah k přírodě. Považujeme za důležité, aby akce alespoň v nějaké formě proběhla. Proto hlavní myšlenku Dne Země pošleme rodinám přímo do jejich domovů formou živého vysílání na facebookových stránkách Koalice nevládek Pardubicka. Program připravujeme společně s dalšími neziskovými organizacemi a odvysíláme ve středu 29. dubna 2020 od 9 hodin v události DEN ZEMĚ pod rouškou.

Pro děti, jak pro ty předškolní tak ty školou povinné, jsou na celý den připravena videa se zajímavým tvořením, cvičením a hudebním vystoupením. Čtyři připravené příspěvky budou soutěžní. Fotky nebo videa zachycující tvoření dětí, se budou moci vkládat do komentářů pod soutěžní příspěvek až do 6. května 2020. Ze zaslaných fotek/videí bude vylosováno 12 výherců. Připraveny jsou dárkové balíčky od Magistrátu města Pardubic, Pardubického kraje a z autorského obchodu výtvarnice Lucie Ernestové Duhová kočka.

Dopoledne mohou maminky s menšími dětmi strávit třeba u tvoření s Lídou Horkou z RC Kulihrášku nebo školy Svítání. Aby jen neseděly, budou si moci se svými ratolestmi zacvičit podle Nikči a Matýska z Mama klubu Chrudim. Malé diváky určitě potěší vystoupení Čiperků a Lumpíny. Děti školou povinné se odpoledne s Kroužky východní Čechy naučí vyrábět funkční sopku z věcí, které mají doma. Od Ekocentra PALETA se dozví, jak si vyrobit ruční papír nebo jak je důležité recyklovat odpady. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Free klub ukáže tři zajímavé způsoby, jak ze starých věcí udělat nové. Dospělí se mohou dovědět od bylinkářky Radky Svatošové, jak si vyrobit domácí vykuřovadlo z černobýlu a získají recept na pravou pampeliškovou limonádu. V podvečer se budou moci všichni odreagovat u jógy s Michalem Rauerem. Online vysílání zakončí živým vstupem Márdi z kapely Mixle v piksle.

„Den Země je připomínkou, že máme o naši planetu pečovat, být ohleduplní k životnímu prostředí, ale i k sobě navzájem,“ vyjádřil se k myšlence mezinárodního Dne Země Pavel Šotola, radní Pardubického kraje, zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor a dodává: „Právě ohleduplnost a péče je to, co nás všechny v této době, v době pandemie, spojuje.“

zdroj: Pardubický kraj