Krajská knihovna otevře v postupných krocích

Krajská knihovna otevře v postupných krocích

2997
Sdílejte

Od tohoto týdne mohou být podle rozhodnutí Vlády České republiky zpřístupněny také knihovny. Krajská knihovna, která je příspěvkovou organizací Pardubického kraje, otevře s přihlédnutím k nutným opatřením v několika postupných krocích.

„Ta informace přišla z vlády skutečně na poslední chvíli a knihovna se na to nemohla včas připravit. O víkendu se uskutečnila videokonference krajských knihoven a celorepublikově se záměr otevřít alespoň pro registrované čtenáře změnil většinou na několik etap. S vedením knihovny jsme se dohodli, že nyní zprovozní biblioboxy na bezkontaktní vracení knih, protože mezi lidmi je na 50 tisíc těch nejžádanějších svazků. V pondělí 4. května začne knihovna půjčovat knihy a do 8. června se vrátí k plnému provozu jako před karanténou,“ sdělil 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„Máme radost, že knihovny mohou otevřít. Pro některé menší knihovny bude příprava na otevření jednodušší. Nicméně pro knihovnu naší velikosti, s ohledem na platná nařízení a další doporučení spojená s obnovením provozu a ochrany zdraví, bude logistika vyžadovat více času. Věříme, že i když už jsou mnozí z vás natěšení na půjčování knížek, že nás pochopíte. Snažíme se vše co nejvíce urychlit,“ vysvětluje situaci ředitelka Radomíra Kodetová.

A jaká opatření musí knihovna dodržet? Všechny vrácené dokumenty budou před návratem na regály podrobeny karanténě a ošetřeny UV lampami. Teprve pak budou odečteny ze čtenářského konta a vráceny na regály. Čtenáři budou moci vstupovat na jednotlivá oddělení jen v omezeném počtu, bude nutné dodržovat rozestupy, nosit roušky a dezinfikovat si ruce.

Čtenáři se nemusí obávat nárůstu zpozdného. Všechny výpůjčky byly prodlouženy do 30. června 2020, stejně jako čtenářské registrace, které končily po 29. únoru 2020.

Nově budou vyhrazeny speciální hodiny pro seniory, a to v pondělí a ve čtvrtek od 9 do 10,30 hodin. Otevřeno bude i dětské oddělení, ale prozatím budou moct děti přijít jen v doprovodu rodičů, kteří budou garantovat dodržování epidemiologických opatření. Postupně budou obnovovány i další služby. Veškeré podrobnosti budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách, FB profilu i na letácích v knihovně. K obnovení provozu v rozsahu jako před uzavřením dojde nejpozději do 8. června 2020.

Knihovna stále poskytuje celý komplex služeb přes internet, včetně projektu Jdeme za vámi.

zdroj: Pardubický kraj