Volby v kraji „vyhrálo“ ANO. I přes jasné vítězství vládnout zřejmě nebude.

Volby v kraji „vyhrálo“ ANO. I přes jasné vítězství vládnout zřejmě nebude.

1728
Sdílejte

V Královéhradeckém kraji jednoznačným vítězem letošních voleb do krajského zastupitelstva je hnutí ANO Andreje Babiše. Hlasovalo pro něj více než čtvrtina lidí, kteří dorazili k volebním urnám.

Královéhradecké zastupitelstvo má celkem 45 křesel. Ano tak po přepočtu hlasu připadne hned 13 zastupitelských křesel. Mohlo se zdát zcela logickým krokem, že Krála Dostálová, která stála v čele kandidátky hnutí ANO, se tak stane první ženou na pozici hejtmanky. Sobotní večer však přinesl velké překvapení a oslavy skončily pro ANO a nynější náměstkyni na ministerstvu pro místní rozvoj, studenou sprchou.

Představitelé stran ČSSD, Koalice pro Královéhradecký kraj, ODS, Starostové a Východočeši a TOP 09 se totiž večer po volbách dohodli, že vytvoří společnou koalici, která by měla 24 mandátů (tedy o 1 mandát více, než ta současná tvořená ČSSD a KSČM). Hejtmanem by se měl stát lídr ČSSD Jiří Štěpán. Ten jako lídr v ČSSD uvedl, že případnou nabídku hnutí ANO ke spolupráci při vedení kraje, by strana v žádném případě nepřijala.

Pokud ČSSD, ODS, TOP 09, STAN+VČ a Koalice pro Královéhradecký kraj skutečně plánuje utvoření koalice proti hnutí ANO, půjde o podvod na voliče ve stylu opoziční smlouvy,“ uvedla Klára Dostálová pro deník.cz.

Informace o nové krajské vládě potvrdil i lídr Koalice pro Královéhradecký kraj Vladimír Derner z KDU-ČSL. Ten odmítl, že uskupení pěti stran by bylo nesourodé.

Ta koalice je velmi sourodá. Myslím, že z toho jednání vyplynula zcela jasná shoda o tom, jak má vypadat dobrá veřejná správa, takže jsem přesvědčen, že tato koalice bude velmi dobře v kraji příští čtyři roky fungovat,“ řekl Derner.

Volební účast? Lepší jak republikový průměr, ale i tak slabá

Z obyvatelů Královéhradeckého kraje odevzdalo svůj hlas pouhých 37 procent oprávněných voličů, což je o 4 procenta více, než byl průměr celé republiky. V rámci průzkumu, který během volebního studia ukazovala Česká televize si však obyvatelé přáli změnu v čele kraje, nejvíce ze všech krajů v ČR. Rozhodli také o tom, že krajské zastupitelstvo bude v příštích čtyřech letech opravdu pestré. Zasednou v něm zástupci hned devíti seskupení. Část z nich jsou však koalice, o věcech kraje ve skutečnosti budou hlasovat zástupci patnácti stran a hnutí.

Vedle ANO, ČSSD a ODS to bude Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL – Hradecký demokratický klub – Volba pro město), KSČM, Starostové a Východočeši a strana TOP 09. V zastupitelstvu se objeví i dva nováčci – Koalice SPD a SPO a Koalice Piráti a Strana Zelených + Změna pro KHK, kteří získali shodně po dvou mandátech.

Začalo ANO jednat příliš pozdě?

Hnutí ANO má a mělo v plánu jednat s ostatními stranami až dnes, tedy v neděli. Lídryně Klára Dostálová však odmítla odpovídat na jakékoliv dotazy a odkázala se na prohlášení, které ANO vydalo. V něm hnutí označuje dohodu za podvod na voličích a přirovnává ji k někdejší opoziční smlouvě na parlamentní úrovni.

Údajně domluvenou schůzku však popřel hlavní krajský vyjednavač ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke. Podle něj ANO sociální demokracii dosud s žádostí o schůzku neoslovilo.

Nemáme žádnou schůzku. Určitě ne. Ještě jsem se dotazoval kolegů a ČSSD žádnou schůzku s ANO domluvenou nemá,“ vyvrátil podle idnes.cz slova Dostálové Birke. Chybou ANO podle něj bylo, že hnutí jednalo příliš pomalu.

My jsme gratulovali vítězi a řekli jsme, že jsme připraveni jednat. Oni odpověděli, že se nám ozvou. Protože koalice se připravují rychle a já jsem zvyklý rychle pracovat, tak jsem zkrátka oslovil jiné partnery, protože jsem měl pocit, že s námi hnutí ANO nechce jednat,“ popsal postup sociálních demokratů Birke. Dohodu na nové koalici už konzultoval i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Žádné negativní reakce se mu nedostalo.

Poslankyně za ANO Martina Berdychová proti ANO? Ne, nemá s tím problém

Zajímavostí v nově vznikající koalici je účast Starostů a Východočechů, které do voleb vedla současná poslankyně za ANO Martina Berdychová (Východočeši). Ta však už v předvolebních rozhovorech uváděla, že nemá problém kandidovat proti Babišovu hnutí, což nyní také dokazuje.

Východočeši se naopak podle vyjádření Berdychové ke koalici přidali z důvodu, že jim přišla nabídka ostatních stran férová: „Jsme tam za rovnocenného partnera všem ostatním. Takový přístup se nám líbil.“ Podobná slova je slyšet i od lídrů ostatních stran z vyjednávané koalice.

Strach z vlády jedné strany, jednoho muže a jedné ženy?

Jak se ve volbách po celé České republice ukázalo, hnutí ANO Andreje Babiše dokázalo ovládnout skoro všechny kraje. Ano, vyjímky se najdou, ale jsou jen 4, patří k nim Liberecký kraj (SLK), Zlínský kraj (KDU-ČSL), kraj Vysočina a Jihočeský kraj (ČSSD). Možná strach z vlády jednoho muže, tedy respektive jedné ženy, pod vedením jednoho muže, jehož strana dnes ovládá podle některých občanů až příliš mnoho, vyvolal následný pokus o  „záchranný plán“ ostatních stran. Otázkou zůstává, zda je to dobře. Zda to voliči tak chtějí, zda si to takto představovali. A zda by měl v čele kraje být muž, který neskončil ve volbách ani s nejvyšším počtem hlasů celkově, ani s nejvyšším počtem hlasů na své kandidátce. Připomeňme, že za ČSSD zvítězil současný senátor JUDr. Miroslav Antl, který získal 2656 hlasů a druhý Jan Birke 1846 hlasů a Štěpán Jiří PhDr. Ph.D., který by měl být budoucím hejtmanem skončíl až třetí se ziskem 1621 hlasů.

Podvod na voliče v Královéhradeckém kraji

Tisková zpráva – 8.10.2016 – Hradec Králové
Hnutí ANO pro Královéhradecký kraj zvítězilo v krajských volbách v Královéhradeckém kraji o více jak 12% nad druhou ČSSD. Jedná se o nejvýraznější výsledek Hnutí ANO v České republice. Tímto prohlášením reagujeme na informaci zveřejněnou Českou televizí o vzniku „Koalice proti Hnutí ANO“. Česká televize zveřejnila informaci, že koalice byla dohodnutá už několik dní před uskutečněním voleb. Pokud ČSSD, ODS, TOP 09, STAN+VČ a Koalice pro Královéhradecký kraj skutečně plánuje utvoření koalice proti Hnutí ANO, půjde o podvod na voliče ve stylu opoziční smlouvy. Nevěříme tomu, že by se pět stran dokázalo naprosto zásadně zpronevěřit svým volebním programům. Pokud k něčemu takovému skutečně dojde, bude se opravdu jednat o jeden z největších podvodů na voliče od roku 2000. V takovém případě by byly volby zcela zbytečné. Hnutí ANO pro Královehradecký kraj mělo naplánované a potvrzené vyjednávání o koalici v Královehradeckém kraji na dopoledne v neděli 9. října. Nadále počítáme s tím, že se tato dohodnutá koaliční vyjednávání uskuteční.
Klára Dostálová – kandidátka na hejtmanku Hnutí ANO

Výsledky voleb do Královéhradeckého zastupitelstva – přehled zastupitelů

O situaci v Pardubickém kraji, se můžete dočíst zde.