V Petrovickém tunelu narazil osobní vlak do uvolněného kamene ze svahu –...

V Petrovickém tunelu narazil osobní vlak do uvolněného kamene ze svahu – 30 zraněných

3706
Sdílejte

NÁCHODSKO – Složky integrovaného záchranného systému (IZS) Královéhradeckého kraje cvičily dnes 26. dubna 2017 vzájemnou spolupráci a koordinaci při železniční nehodě s vyšším počtem zraněných osob. Do připraveného taktického cvičení se zapojilo na 90 hasičů, záchranářů, policistů a členů ostatních složek a organizací. Organizátoři cvičení využili výluku na trati č. 026 v úseku Police nad Metují – Broumov na Náchodsku, která je plánovaná ve dnech 18. až 28. dubna 2017. Podívejte se na kompletní fotogalerii do tohoto článku.

K nehodě osobního vlaku se zhruba 30 cestujícími došlo v Petrovickém tunelu nedaleko železniční zastávky Police nad Metují. Ačkoliv strojvedoucí včas reagoval a použil rychlobrzdu, nezabránil nárazu soupravy do kamene, který se uvolnil ze svahu nad tunelem. Po nárazu motorový vlak vykolejil a došlo k úniku provozních kapalin. Všichni ze 30 cestujících, včetně strojvedoucího, utrpěli různě závažná zranění a jeden na místě zemřel. Právě nácvik rychlé pomoci zraněným, jejich roztřídění a evakuace z vlaku byla hlavním námětem cvičení. V první fázi zásahu hasiči prováděli třídění zraněných metodou START. Zdravotničtí záchranáři se na místě události soustředili na pečlivé roztřídění pacientů podle typu a závažnosti zranění. Následně jim poskytli nezbytné základní ošetření a připravili je na transport do vhodného zdravotnického zařízení. Hasiči postupně evakuovali z vlaku všechny zraněné, které přenesli do připraveného stanu, kde jim byla poskytnuta přednemocniční neodkladná péče. Policisté spolupracovali se složkami IZS při evakuaci osob. Na místo se dostavili také krizoví interventi Policie ČR a hasičů, kteří poskytli zraněným posttraumatickou intervenční péči. Nezastupitelnou úlohu při cvičení měli rovněž policisté ze Služby kriminální policie a vyšetřování, kteří se spolupodíleli na vyšetřování příčin nehody.
Všechny zúčastněné složky si procvičily postupy při záchranných a likvidačních pracích, komunikaci mezi sebou, poskytnutí přednemocniční neodkladné péče. Cílem cvičení bylo také prověřit vyrozumění jednotlivých složek IZS a orgánů krizového řízení v případě vzniku mimořádné události. Podobná taktická cvičení probíhají každý rok na různá témata. V momentě, kdy taková mimořádná událost nastane budou všechny složky IZS připraveny včas a efektivně zasáhnout.

Ukázka fotogalerie – více fotek Vám přineseme zítra – fotograf portálu východočech.cz, byl přítomen cvičení

takticke-cviceni-tunel-2017-1takticke-cviceni-tunel-2017-2takticke-cviceni-tunel-2017-3takticke-cviceni-tunel-2017-4takticke-cviceni-tunel-2017-5takticke-cviceni-tunel-2017-6takticke-cviceni-tunel-2017-7takticke-cviceni-tunel-2017-8takticke-cviceni-tunel-2017-9takticke-cviceni-tunel-2017-10takticke-cviceni-tunel-2017-11

Zúčastněné složky:

  • HZS Královéhradeckého kraje,
  • Policie ČR KŘP Královéhradeckého kraje,
  • ZZS Královéhradeckého kraje,
  • Jednotky PO Police n.M., Velké Petrovice, Bukovice, Hronov, Velké Poříčí, Náchod,
  • Krajský úřad Královéhradeckého kraje,
  • Oblastní nemocnice Náchod,
  • DZP Náchod,
  • SŽDC s.o.,
  • České dráhy, a.s.

por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje

Bc. Ivo Novák
tiskový mluvčí
ZZS Královéhradeckého kraje

por. Mgr. Lenka Burýšková
tisková mluvčí
PČR – KŘP Královéhradeckého kraje

Mgr. Dan Lechmann
tiskový mluvčí
KÚ Královéhradeckého kraje