Zatím 69 poškozených a statisícové škody. Zločin skoro dokonalý, past ale spadla

Zatím 69 poškozených a statisícové škody. Zločin skoro dokonalý, past ale spadla

1756
Sdílejte

Téměř dokonalý podvod odhalili kriminalisté z rychnovského Oddělení hospodářské kriminality. „Prodejce“ nepředpokládal, že policisté někdy zazvoní u dveří jeho bytu.

Případ podvodu přes internet začali kriminalisté rozplétat v létě roku 2016, kdy se na ně obrátil muž z Rychnovska. Jeho IČO a další data z obchodního rejstříku zneužil neznámý podvodník, obchodující přes internet a poškození lidé pak kontaktovali právě jeho. Šetřením případu policisté postupně zjistili, že se jedná o čtyřiadvacetiletého mladíka z Mělníku, který  si v období květen – srpen tohoto roku založil nejméně tři e-shopy – www.top-elektro.cz, www.slevykomplet.cz a www.slevilek.cz  se záměrem získat od důveřivých nakupujících peníze. Na nich nabízel elektrotechniku (pračky, kamery, mobilní telefony, počíteče, sporáky) a zahradní techniku (gril, sekačku, křovinořez) za nižší ceny než obvyklé s podmínkou zaslaní celé platby předem na uvedený účet. Zboží ovšem nikdy nakoupené neměl, cílem byly pouze finance zaslané poškozenými osobami. Bankovní účty, které uváděl, také nebyly jeho, nybrž dvou „bílých koní“, kteří mu manipulaci s nimi umožnili na omezenou dobu (přibližně týden) s legendou obviněného, že jim nabídne práci doma, ale musí si ověřit jejich solventnost. Během té doby pak na účty obou důvěřivců přicházely platby zaslané nakupujícími.
V této trestné činnosti není mladík nováčkem. Jeho opatření byla sofistikovaná, neprozradil například nikdy svoji identitu (ani při jednání s bílými koňmi), vytvořil si falešný profil na facebooku, na počítačích se připojoval přes servery z Asie a předpokládal, že účty bílých koní budou zablokovány, proto je zneužíval omezenou dobu.
Podvodník přesto uvízl v policejní síti a když u něj rychnovští kriminalisté jedno ráno zazvonili, schoval se do peřin. Úlovek muži zákona našli i pod postelí, a to více než 220.000 korun v hotovosti. Další peníze v hodnotě desítek tisíc korun poté zajistili i na jeho účtu.
Policisté dosud zadokumentovali 69 poškozených osob, ale jejich počet není konečný. Škoda, kterou jim způsobil, je nyní pohybuje v řádech deseti tisíců korun.
Za přečin podvodu muži hrozí až pětiletý nepodmíněný trest.

por. Mgr. Alena Kacálková, PČR