X. ročník mezinárodního šachového festivalu ze seriálu CZECH TOUR 2019/2020 Hradec Králové

X. ročník mezinárodního šachového festivalu ze seriálu CZECH TOUR 2019/2020 Hradec Králové

841
Sdílejte

Seriál CZECH TOUR se koná již od roku 2001. Součástí tohoto seriálu jsou mezinárodní šachové festivaly, které se konají každý rok na území České republiky a to ve městech Praha, Olomouc, Hradec Králové, Brno, Litomyšl, Mariánské lázně a Liberec. Největší a nejzajímavější z celé série je festival s názvem CZECH OPEN, který se koná o letních prázdninách v Pardubicích. Na něj se každoročně sjíždějí šachový velmistři ze všech koutů světa.

Třetí zastávkou mezinárodního šachového festivalu CZECH TOUR 2019/2020 byl právě Hradec Králové. Konal se zde otevřený šachový turnaj se zápočtem na elo FIDE, přístupný pro všechny šachové přátele. Turnaj se konal v Hotelu Černigov od soboty 26.10. do soboty 2.11. 2019 a měl celkem 9 kol. Hráči tak odehráli každý den po jednom kole, v úterý hráli kola dvě. Čas na rozmyšlenou byl hodina a půl pro každého hráče na partii a za každý odehraný tah byl přídavek 30 sekund. Hrálo se o slušné finanční ceny, hráči na předních pozicích obdrželi za své výkony postupně 8 000,  6 000, 4 000, 3 000, 2 000, 1 000, 500 a 500 Kč. Oceněni byli rovněž i hráči v kategoriích podle ratingu. Šachisty přišel podpořit i primátor města Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Šachistům popřál rychlé ruce a dobrou hru.
Do turnaje se celkem přihlásilo 94 hráčů, mezi nimi byli i hráči z ČR, Indie, Anglie, Německa, Polska, Ruska, Rakouska, Slovenska, USA, Ukrajiny a dalších zemí. Favoritem turnaje byl polský hráč Piotr Sabuk, tomu se ale v turnaji moc nedařilo a skončil se 5,5 body až na čtrnáctém místě. V průběhu turnaje se dostal do vedení český šachista Daniel Šorm, kterého nakonec v posledním kole předběhl šachista z Gruzie Nikoloz Chkhaidze a ten se tak stal s 8,5 body vítězem turnaje. Na třetím místě se pak umístil polský šachista Maciej Swicarz se 7 body. Dalšími úspěšnými českými šachisty byli Martin Buločkin (4. místo), Vít Kratochvíl (8. místo) a Filip Šolc (10. místo).

V rámci zastávky v Hradci Králové se konaly ještě dva menší jednodenní turnaje a to turnaj v rapid šachu a bleskovém šachu. V turnaji rapid šachu se stal vítězem Daniel Šorm a v bleskovém turnaji se vyhrál Maciej Swicarz z Polska. Všechny turnaje proběhly bez komplikací a už teď se můžeme těšit na další ročník v roce 2020.

Podrobné výsledky turnajů na: http://chess-results.com/tnr482756.aspx?lan=5

Foto: Facebook CZECH TOUR
-OLVA-