Vodohospodáři v Jičíně zkouší novou technologii oprav

Vodohospodáři v Jičíně zkouší novou technologii oprav

2638
Sdílejte

Obyvatele Štrauchovy ulice v Jičíně čekala v minulých dnech premiérová oprava kanalizace. Oprava, která by jindy byla zdlouhavá a náročná na stavební práce, a vyžádala by si i dopravní omezení, byla udělána během několika málo hodin.

A to díky nové moderní technologii.  Nebylo totiž nutné provádět žádné zásahy do vozovky a tamní obyvatelé mohli novou kanalizaci používat prakticky okamžitě.

Kanalizace ve Štrauchově ulici byla koncem října ve dvou úsecích opravena novou moderní technologií, při které je možné kanalizační potrubí opravit bez jakéhokoliv zásahu do vozovky. Jedná se o zvláštní tubus tzv. rukáv, který specializovaná firma v daném úseku protáhne starým potrubím.

Práce jičínských vodohospodářů. Tento rukáv se uvnitř kontrolovaně nafoukne a pak pomocí speciálních UV lamp vytvrdí do podoby sklolaminátového potrubí. Poté do kanalizace vjede robot, který zevnitř zprůchodní jednotlivé kanalizační přípojky domů.

jicin-oprava-vodovodniho-potrubi

„Využili jsme této technologie, abychom ušetřili nejenom čas, ale také finanční prostředky. Práce jsou hotovy během několika hodin, bez nutnosti výkopu starého potrubí, a nové potrubí je prakticky okamžitě použitelné. Jeho životnost je pak okolo sedmdesáti let. Tato technologie ale nejde použít vždy, musí se jednat o rovné úseky a také záleží na hloubce uložení kanalizace. V tomto případě byla kanalizace poměrně hluboko, proto v porovnání s klasickým postupem vyšly práce levněji. Samozřejmě je to také výhoda pro místní obyvatele, kteří nejsou zatěžováni výkopovými pracemi a případným dopravním omezením,“ vysvětlil opravy ředitel společnosti VOS Jičín Richard Smutný a dodal:

Práce jičínských vodohospodářů.„Pokud to projektant doporučí, budeme i při dalších opravách kanalizací uvažovat o využití této technologie.“ Opraveny byly dva úseky ve Štrauchově ulici v Jičíně o délce třiasedmdesát a sto dvacet metrů.

Zdroj: www.jicinsky.denik.cz