V Hlinsku a okolí od září nové radary.

V Hlinsku a okolí od září nové radary.

2999
Sdílejte

Radní v Hlinsku již mají v letošním roce naplánovaný příjem z radarů na měření rychlosti, do konce letošního roku. Na pokutách chtějí vybrat nejen utržit zpět nejen investované tři miliony, ale ještě jeden milion navrch.

To lze vyčíst ze schváleného rozpočtu desetitisícového města Hlinska pro rok 2016: narýsovaný příjem z pokut činí přes čtyři miliony. Každý rok město podle místostarosty Zdeňka Eise počítá až s devíti miliony. Přitom až dosud vybíralo maximálně stovky tisíc.

Hlinsko se přidává do řady měst a obcí v ČR, kterým pokuty vylepšují hospodaření. Jedním z rekordmanů je Dvůr Králové, který si na pokutách přišel za jeden a půl roku na 40 milionů korun.

Takový přístup se přitom nelíbí jak dopravním odborníkům, tak ministru dopravy Danu Ťokovi (za ANO). „Pokuta nemá být způsob vydělávání peněz pro obce, ale výchovný prostředek, aby řidiči dodržovali předpisy,“ řekl Ťok pro aktualne.cz. Ten letos hodlá rozpoutat politickou debatu na téma pravomocí obecní policie pokutovat za vysokou rychlost. V minulosti se o to snažil senátor Jaroslav Kubera z ODS.

Měřit se začne začátkem září 2016

Příklady z jiných měst ukazují, že jde řidiče „donutit“ k dodržování rychlosti a pravidel silničního provozu i bez měření a nákladů na úředníky, kteří musí pokuty zpracovávat. V Klimkovicích u Ostravy zastupitelé odmítli namontovat na hlavní tah přístroje na úsekové měření, místo toho raději silnici za čtyři miliony upraví. Postaví různé překážky včetně esíček a retardérů, které řidiče automaticky donutí zpomalit, a pak už je nebude nutné měřit. V Hlinsku odsouhlasili radary, o jejichž efektu se podle místostarosty Zdeňka Eise přesvědčili v jiných městech. Odmítají, že by si záměrně vytvořili nový byznys.

„Nejde nám primárně o příjem z pokut, ale o prevenci. Máme na hlavních silnicích ve městě problém s překračováním rychlostí a radary nám ho mohou pomoci vyřešit,“ říká Eis pro aktualne.cz. Nakoupena jsou dvě zařízení. Jedno bude na stálém místě a druhé bude rotovat po šesti speciálních budkách, které jsou postaveny nejen v Hlinsku. Další jsou blízkých obcích, které o měření projevili zájem. Pět budek sice bude v danou chvílí prázdných, řidiči ale nebudou přesně vědět, které to jsou a kde se zrovna měří.

Kde se tedy bude měřit?

Na radary od začátku září můžete narazit na všech vjezdech do Hlinska a dále v obcích Holetín či Chlum.