O osudu Velkého náměstí v Hradci Králové rozhodnou Hořice v Podkrkonoší

O osudu Velkého náměstí v Hradci Králové rozhodnou Hořice v Podkrkonoší

3917
Sdílejte

Hradecký deník dnes přinesl zajímavý článek – Kvůli podjatosti nesmí rekonstrukci náměstí řešit hradecký úřad, vyřesí ji za ní úřad z Hořic v Podkrkonoší.

O osudu hradeckého Velkého náměstí bude rozhodovat stavební úřad v Hořicích. Rozhodl o tom Královéhradecký kraj, protože kvůli verdiktu ministerstva pro místní rozvoj, nesmí náměstí řešit hradecký stavební úřad.

Ten je podle úředníků 
z ministerstva podjatý stejně jako hradecký primátor Zdeněk Fink. Do médií totiž řekl, že opravu náměstí bere jako osobní věc. „Rozhodnutí mi připadá zvláštní. My se s ním vypořádáme, ale do budoucna je precedentní i pro ostatní města. Neumím si představit, že člověk, který chce  ve městě něco postavit nebo opravit, protože je to ošklivé, je podjatý,“ reagoval na rozhodnutí primátor.

Z rozhodnutí není nadšená ani hořická radnice. „Jde o poměrně velkou stavbu, takže v současné době nám pravděpodobně budou chybět lidé. Budeme muset vyčlenit člověka, kterého nám jistě nikdo nezaplatí. Přinese nám to tak velké problémy. Chceme podniknout ještě nějaké kroky, musíme zjistit, jestli se jde nějak odvolat. Nadšení tu rozhodně nepanuje. Nebude to jednoduchá kauza a nebude trvat krátkou dobu,“ potvrdil starosta Hořic Aleš Svoboda.

Hořický stavební úřad bude muset nastudovat tisíce stránek spisu o opravě Velkého náměstí

Hořický stavební úřad teď čeká těžká práce. Musí nastudovat agendu spojenou s provedením rekonstrukce Velkého náměstí. Celý spis, který teď tento stavební úřad obdrží, má přibližně 4000 stran a zhruba 400 účastníků, jejichž skladba se neustále mění.

Někteří své nemovitosti prodávají, jiní mění adresu, právnické osoby se přejmenovávají či fúzují. Od začátku přípravy rekonstrukce se vyskytla už i úmrtí účastníků a s tím související následný proces vypořádání dědictví.

Při rozesílání každé písemnosti je nutné všechny účastníky znovu zkontrolovat a jejich seznam aktualizovat, jde tedy o velkou časovou náročnost řízení. Nový zaměstnanec s krátkou praxí by si s něčím takovým nejspíše neporadil. Při řešení takovéto rozsáhlejší agendy u takto náročné investiční akce je třeba myslet i na zastupitelnost například po dobu nemoci, aby kvůli tomu nedocházelo k velkým zdržením. Spis teď dostane na stavebním úřadě osoba, která nezná genezi případu a bude muset text nejprve nastudovat,“ vysvětlila Magdaléna Vlčková, mluvčí královéhradecké radnice.

O rekonstrukci náměstí se mluví dlouhá léta. Přípravy ale zhatily protesty i petice proti navrhované variantě opravy.  Členům Spolku pro kvalitu života, kteří stojí za loňskou peticí i námitkou podjatosti, se nelíbilo, že kraj případ zamítl. Odvolali se tak na ministerstvo pro místní rozvoj. Ministerstvo prostřednictvím šestnáctistránkového dokumentu zaslalo městu rozhodnutí, 
v němž potvrdilo, že všichni pracovníci odboru hlavního architekta, stavebního odboru magistrátu, včetně jejich vedoucích, tajemnice magistrátu i primátor Zdeněk Fink, jsou podjatí.

Osobní prohlídka

Možná bych doporučil těm úředníkům, kteří v této věci takto rozhodli, aby se přišli projít po našem náměstí, ať vidí, jak to vypadá. Vyjádřil jsem se v médiích, že současné Velké náměstí je „vředem“ našeho města 
a z toho oni usuzují na moji podjatost. Nechci těmto úředníkům do jejich práce nikterak mluvit, doufám, že ji dělají s nejlepším svědomím,“ dodal primátor Zdeněk Fink.

Chybné zavedení krajských samospráv podle něho nemělo v naší republice nastat. „Po dobu fungování okresů, které zajišťovaly státní správu, a volení zastupitelé, radní, náměstci 
a starostové měli na starosti samosprávu, logicky nemohlo k takovým věcem
v té době docházet. To je pouze voda na mlýn různým aktivistům a není to správně. Některé naše odbory jsou čistou nebo téměř čistou státní správou a nikdo z politiků si nedovolí jakýmkoliv způsobem zasahovat do jejich práce. Ani jejich odborné práci příliš nerozumíme a v této věci by nás to ani nenapadlo,“ odmítl nařčení Fink.
Zdroj: http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/velke-namesti-budou-resit-horice-20160831.html