Unikátní projekt připomene odkaz arcibiskupa Karla Otčenáška

Unikátní projekt připomene odkaz arcibiskupa Karla Otčenáška

3905
Sdílejte

Za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové můžete být součástí jedinečné výstavy věnované významné osobnosti našeho regionu. Exteriérová výstava Arcibiskup Karel Otčenášek – 23. biskup královéhradecký (1920-2011) připomene příběh a odkaz osobnosti, která by letos v březnu oslavila sté narozeniny.

Vernisáž se uskuteční v úterý 2. června 2020 v 15.30 hodin v prostoru Teras Karla Otčenáška v Hradci Králové (vchod z Bona Publica nebo z Gočárova schodiště) a potrvá do 30. června 2020.

V červenci a srpnu bude umístěna v areálu zámku Opočno na Rychnovsku, v září se přesune do venkovní galerie Valy na zámku Pardubice.

Rodák z Českého Meziříčí na Rychnovsku se nesmazatelně zapsal do moderních dějin Hradce Králové i celé královéhradecké diecéze. Byl osobním přítelem svatořečeného papeže Jana Pavla II. Zejména však byl člověkem, který vytrval v pevnosti víry navzdory totalitnímu režimu a současně nikdy nezapomněl na lidskost, přátelskost a respekt jednoho k druhému.

Ačkoliv byl mladý kněz vysvěcen na biskupa již ve svých třiceti letech, tedy dříve, než bývá obvyklé, úřadu se mohl ujmout až v roce 1990 po změně poměrů v našem státě. Tedy po dlouhých čtyřiceti letech od biskupského svěcení. Mezitím prošel nejen vyhnanstvím mimo diecézi, ale i internací, vězením, odejmutím státního souhlasu, které vyplnil prací v opočenské mlékárně. Nikdy se však nikomu nepodařilo zlomit jeho ducha, jeho pevnou víru a lidství. Celý život arcibiskupa Karla Otčenáška je tím největším a nejkonkrétnějším naplněním jeho ideje svatodušního spřátelování, lásky mezi lidmi v požehnání Ducha svatého.

zdroj: KHK