Turistický hradecký vláček vyjíždí 15. dubna po pravidelné zimní přestávce

Turistický hradecký vláček vyjíždí 15. dubna po pravidelné zimní přestávce

3003
Sdílejte

Po zimní přestávce se 15. dubna 2017 do hradeckých ulic opět vrátí turistický silniční vláček dopravního podniku. Cestující proveze po dvou vyhlídkových trasách propojujících významná či turisticky zajímavá místa krajského města. Za svoji nedlouhou historii vláček přepravil okolo dvaceti tisíc pasažérů.

Provoz vyhlídkového vláčku bude zahájen v sobotu 15. dubna a bude trvat minimálně až do neděle 3. září. „Zájemci se mohou svézt denně(mimo pondělí a sobotu) a ve svátcích (pokud tedy na pondělí připadá státní svátek THV jede, tzn. pojede 17.4., 1. a 8.5.), v době od 14 do 17 hodin, přičemž třikrát se vláček vydá po trase č. 1 a jednou po trase č. 2. Tradičním nástupním i výstupním místem je parkoviště u Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží. V případě skupin do deseti osob není třeba vláček speciálně rezervovat, vyšší počet osob vyžadují rezervaci,“ upozorňuje vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna. Dvě časově nenáročné trasy účastníkům jízdy přibližují zajímavá místa či stavby Hradce Králové a přibližují jejich historii i slovem průvodce. Celý text vyprávění je v paměti vozidlového počítače rozdělen do sekvencí, které jsou v určených místech na trase pomocí systému GPS pouštěny do reproduktorů ve vagoncích. Tak je zajištěna synchronizace příslušné části textu s projížděným úsekem.

Trasa č. 1červená, doba jízdy cca 35 minut: Muzeum východních Čech, ulice Palackého, Kotěrova, Divišova, Československé armády, Mostecká, Pražský most, Tylovo nábřeží, náměstí Svobody, Švehlova, Masarykovo náměstí, Šafaříkova, Gočárova, Ulrichovo náměstí, K. H. Máchy, Masarykovo náměstí, náměstí 5. května, Tyršův most, Divišova, Československé armády, magistrát města, Mýtská, Malé náměstí, uličky starého města – Dlouhá a Špitálská, Velké náměstí – zastávka pod Bílou věží, V Kopečku, Československé armády, Divišova, Eliščino nábřeží, ul. Palackého, Muzeum východních Čech.

Trasa č. 2– zelená, doba jízdy cca 40 minut: Muzeum východních Čech, ulice Palackého, Kotěrova, Divišova, Československé armády, Komenského, Regiocentrum Nový pivovar, zastávka Divadlo Drak, Orlické nábřeží, Ignáta Herrmanna, synagoga, Československé armády – okolo magistrátu města, Muzeum východních Čech.

Vláček neslouží jen pro jízdy dětí s rodiči, ale i pro mateřské a základní školy, školní výlety či akce pro starší obyvatele. Zájemci si mohou dohodnout předem i mimořádnou smluvní jízdu na území města a přilehlých obcí například pro firemní akce, jako doprovodný program regionálních konferencí, kongresů a sympozií, na školení či soukromé oslavy, svatby, třídní srazy nebo se stát atrakcí na dětských dnech,“ přibližuje další možná využití turistického vláčku František Meduna.
Ceník jízdného na městských trasách zůstává stejný jako v roce 2016. Zlevněné jízdné pro děti od 3 do 12 let přijde na 40 korun, plné jízdné pro cestující nad 12 let stojí 80 korun, za rodinné jízdné (dva dospělí a max. tři děti do 12 let) zájemci zaplatí 160 korun. Jízda se uskuteční od minimální celkové úhrady 320 korun. Jízdné je možné opět hradit z městské a volné karty.

V případě zrušení jízd pro nepříznivé počasí a z technických důvodů bude vždy tato informace zveřejněna do 10 hodin na označníku v odjezdovém prostoru u Muzea východních Čech a na webových stránkách dopravního podniku www.dpmhk.cz, kde je možné najít i aktuální jízdní řád, mapky tras a další informace.

zdroj + foto: www.dpmhk.cz

turisticky-vlacek-hradec-kralove-foto-dpmhk-1turisticky-vlacek-hradec-kralove-foto-dpmhkTECHNICKÉ PARAMETRY TURISTICKÉHO HRADECKÉHO SILNIČNÍHO VLÁČKU

Tažné vozidlo – lokomotiva:

• pohon obou náprav

• d/š/v = 4850/1695/2400 mm

• nejvyšší max. povolená rychlost 25 km/hod.

• obsah motoru zn. ISUZU 2600 ccm

• palivo benzín BA 95

• stoupavost 12%

Přípojná vozidla – vagónky:

• 12 míst k sezení (jeden vagónek) – celková kapacita 36 míst

• možnost zakrytí bočními plachtami při nepříznivém počasí

• brzděné s řízením všech náprav

• ozvučené reproduktory pro výklad během jízdy

Souprava:

• délka 18,1 m (lokomotiva a tři vagónky)

• poloměr zatáčení 7 m

Celková maximální kapacita: 36 míst k sezení

Výrobce:

PETERKA & synové – sdružení podnikatelů, 542 37 Batňovice 150, Česká republika