Stračov – Vesnice roku 2015 Královéhradeckého kraje

Stračov – Vesnice roku 2015 Královéhradeckého kraje

1674
Sdílejte

Vesnicí roku 2015 pro Královéhradecký kraj se stala obec Stračov na Hradecku. Porotu přesvědčila všestranným rozvojem a koncepcí do budoucna. Proto bude Královéhradecký kraj reprezentovat v celostátním kole této soutěže.

Klání o titul Vesnice roku podporujeme, protože má velice pozitivní dopad na rozvoj venkova. Nejde ani tak o materiální výhody pro oceněné obce, jako spíše o obrovskou prestiž, kterou si soutěž za dlouhé roky u veřejnosti vydobyla. Pro obce je to velká motivace, která jejich vedení i občany povzbuzuje k neustálému zvelebování svého okolí,“ řekl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Otakar Ruml, který je odpovědný za regionální rozvoj, granty a dotace.

S prestiží ale roste také konkurence. „Rozhodování poroty bylo letos velice těžké, byl to hodně vyrovnaný souboj. Vítězná obec nás přesvědčila všestranným rozvojem a jasnou vizí do budoucna,“ popsala Martina Berdychová, předsedkyně soutěžní komise a bývalá starostka obce Holovousy, která krajské kolo soutěže vyhrála v roce 2013.

Dnes se ovšem v Holovousích nerozhodovalo pouze o celkovém vítězi. Modrou stuhu za společenský život získala Zlatá Olešnice na Trutnovsku, Bílou stuhu za činnost mládeže obdržela obec Suchovršice na Trutnovsku, Zelenou stuhou za péči o životní prostředí se pyšní Kratonohy na Hradecku a Oranžová stuha za spolupráci se zemědělským subjektem putuje do Žďáru nad Metují na Náchodsku.

Hodnotitelská komise rozhodovala plna čerstvých dojmů, protože svou inspekční cestu po přihlášených obcích absolvovala v uplynulých dnech. Návštěva Konecchlumí byla na programu dokonce až dnes dopoledne. V Královéhradeckém kraji letos o titul bojovalo celkem 17 obcí.

Rozdáno bylo ještě několik dalších ocenění:

Cena naděje pro živý venkov, obec Konecchlumí okr. Jičín

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje v roce 2015, obec Vlkov, okr. Hradec Králové

Ceny hejtmana (25.000,- Kč)

  • obec Pohoří za vedení kroniky obce
  • obec Roudnice za vedení knihovny obce
  • obec Semechnice za aktivní společenský život
  • obec Bezděkov nad Metují za příkladné řešení odpadového hospodářství
  • obec Lovčice za prezentaci a rozvoj obce
  • obec Nepolisy za udržování lidových tradic
  • obec Pšánky za podporu hasičského sportu
  • obec Dobrá Voda u Hořic za péči o krajinu

Diplom komise, obec Prasek, okr. Hradec Králové za koncepční rozvoj obce

Cena Spolku pro obnovu venkova, obec Božanov, okr. Náchod, za zapojení do rozvoje regionu

Zdroj: http://www.kr-kralovehradecky.cz/cz/kraj-volene-organy/tiskove-centrum/aktuality1/vesnici-roku-kralovehradeckeho-kraje-je-stracov-80224/