Ředitel královéhradecké nemocnice Prymula odvolán ministrem Němečkem

Ředitel královéhradecké nemocnice Prymula odvolán ministrem Němečkem

1889
Sdílejte

Ve čtvrtek 30. června odvolal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) z funkce ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymulu. Uznávaný vakcinolog byl podle ministra Němečka dlouhodobě ve střetu zájmů. Do nemocnice míří hloubková kontrola hospodaření. Roman Prymula se proti tvrzení ministerstva ohradil a za odvoláním vidí osobní spor s ministrem.
Jako hlavním důvod odvolání uvedl ministra skutečnost, že Prymula v pozici ředitele nemocnice inkasoval desítky miliónů korun od společnosti Biovomed, kterou vlastnila a zřejmě doposud vlastní Pmymulova dcera.

Práce pana profesora Prymuly jsem si vždy vážil a považuji ho za skvělého odborníka v oboru vakcionologie. Zjištění, že porušoval zákon zamlčováním informací o střetu zájmů a pravdivě neinformoval o svých rozsáhlých soukromých aktivitách, považuji za natolik závažné, že jeho setrvání na místě ředitele veřejné fakultní nemocnice je nadále neudržitelné,“ uvedl Němeček.

Určitě se budu bránit právní cestou, samozřejmě. S argumenty ministerstva nesouhlasím. Já tam nevidím skutečně konflikt zájmů, to jsou věci, které se nedotýkají fakultní nemocnice,“ reagoval na událost Prymula.

Ministr nastínil, že Prymula z pozice ředitele rozhodoval o nákupech farmaceutických a zdravotnických prostředků, jejichž dodavatelé zároveň spolupracovali s Biovomed, a „došlo k flagrantnímu střetu zájmů”.

Prymula tvrdí, že od firem, které Biovomedu zadávaly studie, nemocnice nakoupila za asi 48 000 korun. „To je úplně směšná částka,“ uvedl odvolaný ředitel.