Prověřovací cvičení složek integrovaného záchranného systému na dálnici D11 – 12 zraněných

Prověřovací cvičení složek integrovaného záchranného systému na dálnici D11 – 12 zraněných

2445
Sdílejte

Záchranáři a policisté si vyzkoušeli spolupráci při řešení simulované dopravní nehody na novém úseku dálnice D11 u Hradce Králové.

Královéhradečtí hasiči, zdravotníci a policisté v pondělí 7.8. kolem půl čtvrté odpoledne prověřili svou připravenost a akceschopnost při společném cvičení, které se uskutečnilo na osmdesátém sedmém kilometru nového (dosud veřejnosti neotevřeného) úseku dálnice D11 v městské části Hradec Králové – Plačice. Jednalo se o cvičení v prověřovacím režimu, což znamená, že zasahující síly a prostředky nebyly o cvičení předem informovány a na místo byly povolány jako k jakékoliv jiné „ostré“ události. Příjezd všech cvičících složek, které jsou vybaveny zvláštním světelným a zvukovým výstražným zařízením tak například byl za použití těchto zařízení, a to v reálném čase od nahlášení mimořádné události. Také veškeré činnosti na místě byly prováděny prakticky, stav zraněných byl simulován reálně, stejně tak jako jejich záchrana a následná doprava do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Předkladatele návrhu cvičení byli krajští ředitelé základních složek integrovaného záchranného systému a ředitel fakultní nemocnice Hradec Králové a schvalovatelem byl hejtmanem Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D., který se mimo jiných prověřovacího cvičení sám osobně zúčastnil.

Dopravní nehoda a celkem 12 zraněných osob

Námět cvičení byl následující: na zmíněném úseku dálnice došlo k vážné dopravní nehodě dvou osobních automobilů. V důsledku nehody došlo k poškození a převrácení dvou osobních automobilů. Celkem dvanáct osob utrpělo různě závažná zranění. Náhodnými svědky byla událost oznámena na krajské operační a informační středisko hasičů a odsud následně na ostatní operační střediska složek integrovaného záchranného systému. Vyrozuměn byl také hejtman Královéhradeckého kraje, primátor města Hradce Králové a řídící důstojník Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. U události zasahovalo dohromady více než třicet hasičů, zdravotníků a policistů.
Jednotka profesionálních hasičů z nedaleké požární stanice Hradec Králové – Pražská, která na místo dorazila jako první, provedla průzkum a neprodleně zahájila záchranné a likvidační práce. Další přivolané síly a prostředky byly postupně zařazovány k probíhajícím činnostem. Přítomní členové zdravotnické záchranné služby zajistili přednemocniční neodkladnou péči zraněným osobám a jejich transport do nejbližšího zdravotnického zařízení. Cvičení se zúčastnila také letecká záchranná služba s vrtulníkem. Policisté České republiky a městští policisté v rámci cvičení prověřili vzájemnou komunikaci a spolupráci s ostatními složkami. Hlavní úkoly policie spočívali v zajištění místa události zejména po linii dopravní policie, která zajišťovala uzavření dálnice, odklon dopravy a s tím související náhradní trasy. V případě reálné potřeby by rovněž řešila také doprovod vozidel zdravotnické záchranné služby do zdravotnických zařízení. Úkolem policie bylo rovněž zahájit následné šetření v rámci zjištění příčin dopravní nehody.
Cílem cvičení bylo mimo jiné prověřit systém vyrozumění složek integrovaného záchranného systému, jejich připravenost, akceschopnost a koordinaci při mimořádné události většího rozsahu a také organizaci dopravy a příjmu zraněných osob v Královéhradecké fakultní nemocnici s prověřením tzv. traumatologického plánu. Výsledky cvičení byly uspokojivé. Veřejnost se může spolehnout na to, že také na novém úseku dálnice D11, jehož zprovoznění je plánované již na 21. srpna, budou složky integrovaného záchranného systému i dotčené orgány státní správy a samosprávy na řešení mimořádných událostí připravené a že jejich spolupráce bude efektivní a pomoc účinná.

Text: mjr. Mgr. Ondřej Sezima (HZS KHK)

cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-9cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-8cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-7cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-6cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-5cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-4cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-3cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-2cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-1cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izscviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-15cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-14cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-13cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-12cviceni-d11-kralovehredacky-kraj-izs-11