Podnikatelské záblesky se objevují i na středních školách

Podnikatelské záblesky se objevují i na středních školách

3037
Sdílejte

Naším úkolem v Pardubickém podnikatelském inkubátoru je pomoc začínajícím podnikatelům a zvyšování akcelerace těch, kteří již fungují. Důležitá je rovněž osvěta. Se studenty se setkáváme při dvouhodinovém workshopu Objev v sobě podnikatele! a při dalších podobných projektech. Už na středních školách často nalezneme první záblesky začínající, možná v budoucnu úspěšné firmy.

Kluk jako jiní

David Baloun je studentem 3. ročníku Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová. Na konci našeho semináře představil fiktivní studentskou firmu PapTop, se kterou soutěží v rámci projektu JA Studentská firma, a která již může slavit první úspěchy. Poté mi vyprávěl příběh: „Už je to nějaký ten týden, co jsme s naším projektem výroby papírových briket začali. Tento nápad vznikl z toho důvodu, že jsme si uvědomili, že spousty papíru se vyhodí bez užitku. Také jsme přemýšleli nad problémy s cenami energií a tím vším, co je dnes okolo. Nápad nám vnukl náš kamarád a také člen firmy, jehož babička právě papírovými, po domácku vyrobenými, briketami topí. Ačkoliv začátky byly krušné a podmínky nepříznivé, “úspěchy se hrnou“. Během října 2021 se nám povedlo ve skromných prostorách internátu naší školy rozjet výrobu, která po vychytání počátečních nedostatků dnes jede, řekl bych na plné obrátky. A musím říci, že naše výrobky-papírové brikety jdou řádně na odbyt. Naší první veřejnou, nejen prodejní akcí byly Den otevřených dveří naší školy. Kolemjdoucí návštěvníci, nejenže se zajímali, dotazovali, ale i na zkoušku zakoupili naše výrobky. V průběhu listopadu 2021 jsme se také zúčastnili veletrhu fiktivních firem, pořádného OA v Hradci Králové. Bohužel opět online. Nejenže jsme z více jak třiceti fiktivních firem postoupili mezi desítku nejlepších a ukázali se tak před odbornou porotou. Naše snaha byla také oceněna 3. místem v kategorii Nejlepší předmět podnikání. Internátu školy samozřejmě děkujeme za zapůjčení prostor.“

Učitel/ka musí hořet, aby zapaloval/la

Na škole v České Třebové bychom našli i další zajímavé zárodky možná v budoucnu úspěšných firem. Firmy na školách nevznikají samy jako houby po dešti. Musí se potkat nápad, nadšení studentů a k tomu hlavně učitel/ka, která je iniciativní a sama také svou práci bere jako poslání.

ZDROJ: Pardubický kraj