Pardubice ve vyhecovaném derby přetlačily Hradec – report z utkání

1857
Sdílejte

Závěrečná čtvrtina letošního ročníku Tipsport Extraligy je v plném proudu. V rámci 43. kola se konalo poslední východočeské derby této sezóny, tentokrát pod Bílou věží. Hradec z posledních 5 utkání čtyřikrát vyšel jako vítěz, naposledy v pátek v Plzni a okupuje 8. příčku. Pardubice se po páteční prohře s předposledním Litvínovem potácejí na posledním místě tabulky, které zaručuje sestup.

Hned od začátku zápasu bylo znát, o co Pardubice hrají. O čest a hlavně o důležité body, které potřebují v boji o extraligu. Začaly aktivněji než domácí, napadaly a z první možnosti udeřily. Po obrovské chybě Lva na modré vyrazily do přečíslení 3 na 1, Denis Kusý to vzal na sebe a vystřelil Dynamu vedení – 0:1. Ovšem inkasovaný gól jakoby probudil domácí Hradec. Najednou byl velmi aktivní a rychlý, svého soupeře dostával pod tlak. A z tlaku vytěžil vyrovnání. Střelu Filipa Pavlíka tečoval za záda Kantora bek Radim Šalda – 1:1. Mountfield nadále pokračoval v tlaku a aktivitě, do přečíslení se dostali Cingel se Smoleňákem, jenže druhý jmenovaný minul. Hradec už další branku v první třetině nevstřelil.

Ovšem hned zkraje druhé třetiny už ano. Chalupa zajel do pásma do rohu, odkud poslal puk Smoleňákovi do jízdy, a ten ranou z první otočil skóre – 2:1. Domácí byli i nadále lepším týmem, i když jejich výkonnost klesala. I přesto se Cingel s Chalupou dostali do přečíslení, nicméně si nedokázali přihrát a ani vystřelit. Postupně se dostávaly ke slovu i Pardubice. Párkrát zamkli soupeře v pásmu, po nepovedeném vyhození hradeckého beka měl na holi vyrovnání Robert Kousal, minul. Těsně před koncem třetiny ale dostal druhou příležitost, když dostal přihrávku na modrou od Zacharčuka, ujel a překonal Mazance – 2:2.

Psychická výhoda Dynama se přenesla do závěrečného dějství. Tým z města perníku tlačil a snažil se, držel se v pásmu. Paulovič pak z pravého kruhu nahodil kotouč na branku a Matěj Blümel ho tečoval až do sítě – 2:3. Hradecký trenér Růžička zkusil štěstí a vzal si trenérskou výzvu pro bránění brankáři, ale gól byl uznán. Pardubice se radovaly, nicméně jejich radost po necelých čtyřech minutách vyhasla. Cingel totiž poslal puk před bránu na Eklunda a ten skóroval – 3:3. Branka byla posunuta, takže se rozhodčí znovu radili u videa, gól uznali. A Mountfield byl znovu aktivnější, po pardubické defenzivní chybě ujel Aleš Jergl, překonal Kantora a zasunul puk do branky. Jenže při zákroku Kantor posunul brankovou konstrukci, po další debatě rozhodčích tento zásah nebyl uznán. Celou halou zněl pískot a sprosté nadávky hradeckých fanoušků. V tuto chvíli už měl zápas slušné grády. Po další útočné akci Pardubic se dostal před Mazance Jan Mandát a dorazil puk za něj – 3:4. Dynamo si po zbytek zápasu úspěšně hlídalo výsledek a Mountfield už se k ničemu nedostal.

Takže v tomto velmi vyhecovaném derby zvítězily Pardubice, připsaly si veledůležité 3 body. Nicméně zůstávají poslední. Potvrdily tak zvláštní fakt, že všechna letošní Východočeská derby ovládl hostující tým. Hradec zůstává osmý. Extraliga se nyní dává 10 dní přestávku díky reprezentačnímu turnaji.
Mountfield se ovšem musí soustředit na úterý, kdy ho čeká finále Ligy mistrů. Hraje doma v ČPP Aréně proti týmu Frölunda Indians. Vůbec poprvé v historii se finále této soutěže koná v České republice. Český tým je ve finále podruhé, v sezóně 2016/17 se tam probojovala pražská Sparta. Ta hrála proti stejnému soupeři, nýbrž ve Švédsku, a prohrála 3:4. Pokud Hradec uspěje, bude se tak poprvé v této soutěži radovat ze zisku trofeje jiný, než skandinávský tým. Samotná Frölunda je již trojnásobným šampionem této soutěže.
Utkání je beznadějně vyprodané, všechny vstupenky se v on-line předprodeji vyprodaly během 20 minut. Jelikož se tedy spousta zájemců na stadion nedostane, připravuje Mountfield HK venkovní projekci, která bude umístěna před arénou u hotelu Stadion. Určitě tedy přijďte podpořit, utkání startuje v úterý 4. února v 18:45. Vítězství by bylo obrovským úspěchem nejen pro hradecký, ale i pro český hokej. Projekce je samozřejmě zdarma.