Noční prohlídky na zámku v Litomyšli zavedou návštěvníky do jara roku 1798...

Noční prohlídky na zámku v Litomyšli zavedou návštěvníky do jara roku 1798 – sobota 15. srpna

2227
Sdílejte

Jednadvacátého dubna roku 1798 se na zámku v Litomyšli děly věci! Kdo měl ruce a nohy, připravoval premiéru v novém rodinném divadle Waldsteinů. Jaké osoby nečestné přivál vítr na slavnost? A co na to říkala přísná hraběnka Marie Františka? To vše lze prožít v rámci hudebně divadelní noci v sobotu 15. srpna.

V sobotu 15. srpna otevře litomyšlský zámek netradičně také ve večerních hodinách. Na zámku se mohou návštěvníci vrátit o 217 let zpět – do předjaří 1798. Tehdy se na zámku připravovala premiéra divadelní hry Milenec a sok v jedné osobě, kterou bylo v dubnu 1798 slavnostně otevřeno domácí divadlo rodiny Waldsteinů.

Návštěvníci se tak v průběhu nočních prohlídek rázem ocitnou v předvečeru slavnosti i otevření divadla, kdy celým zámkem vládnou přípravy a zkoušky představení, vše za přísného zraku paní hraběnky Marie Františky z Hohenfeldu, které se počínání a rozhazování peněz způsobené manželem, Jiřím Josefem z Waldstein-Wartenbergu, pranic nelíbí.

Noční prohlídky začínají v 19 hodin. Následně pak odcházejí ve 20, 21, 22 hodin a dále podle zájmu. Divadelní prohlídka, připomínající důležitý večer v Litomyšli – otevření zámeckého divadla, dnes evropského unikátu, vyžaduje rezervaci vstupenek.

Další informace