Nedovolené ozbrojování – podezřelý nález uzavřel v noci ulici Jana Masaryka v...

Nedovolené ozbrojování – podezřelý nález uzavřel v noci ulici Jana Masaryka v Hradci Králové

2520
Sdílejte

Policejní komisař ze služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Hradec Králové zahájil v těchto dnech trestní stíhání 44 letého muže z Hradce Králové, kterého obvinil z nedovoleného ozbrojování. Muž byl policií zadržen minulý týden v Hradci Králové poté, co oznámil, že má u sebe v taškách zbraně a výbušniny. Policisté nenechali nic náhodě a okamžitě vyrazili na místo. Velmi důležité bylo zajištění bezpečnosti osob v okolí místa události, které se nacházelo na Moravském Předměstí. Součástí zajištění bezpečnosti byla i plánovaná evakuace osob v okolních panelových domech, k čemuž však naštěstí nemuselo dojít. Na místo přivolaný pyrotechnik totiž zjistil, že předměty nejsou naštěstí v aktuálním stavu nebezpečné. Jednalo se o tři pistole, náboje a plastickou hmotu. Kromě všech složek IZS se na místě nacházeli a na opatření podíleli další specialisté z řad Policie ČR – kromě policistů z obvodních oddělení také policisté z pohotovostního a eskortního oddělení, dopravní policie, výjedzová skupina územního odboru HK, policisté z odboru kriminalistické techniky a expertíz, z odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál  a také z oddělení krzového řízení KŘP Khk.

Policisté zadrženého muže, který byl pod vlivem návykových látek, převezli na policejní služebnu a zajištěné předměty předali ke znaleckému zkoumání. V průběhu výslechu podezřelého vyšlo najevo, že tyto předměty nejsou jediné, které přechovává. Policistům následně sdělil, že je ochoten ukázat jim místo, kde má uložené další věci. To už muži zákona věděli, že není držitelem zbrojního průkazu. Policisty zavedl do budovy, kde v jedné ze skladových místností (na dveřích označenou štítkem „sklad zeleniny“) přechovával větší množství zbraní a střeliva (jednalo se o několik tisíc kusů kulového a brokového střeliva) a dalšího vybavení. K naprosté většině zbraní ve skladu byl v místě k dispozici doklad o znehodnocení – jednalo se tedy o zbraně kategorie D, které může držet i osoba bez zbrojního průkazu. Při prohlídce však policisté nalezli i další zbraně a zakázané doplňky zbraně (např. tlumiče hluku výstřelu) a větší množství střeliva, které podezřelý nebyl oprávněn nabývat a držet. Všechny zajištěné věci policisté odvezli do skladu zbraní a střeliva a rovněž na balistickou expertizu.
Celkem tak policisté zajistili více než deset zbraní (revolvery, pistole i dlouhé zbraně), dva tlumiče, pyrotechnické prostředky a munici ve větším množství. Všechny zajištěné věci budou podrobeny pyrotechnickému a balistickému zkoumání. Obviněný je vyšetřován na svobodě, přičemž není vyloučeno rozšíření právní kvalifikace. Policejní komisař současně zadal znalecké zkoumání k posouzení jeho duševního stavu. Obviněný se přiznal. Za uvedené jednání mu nyní hrozí až 5 letý pobyt za mřížemi.

por. Mgr. Lenka Burýšková, PČR

____________________________________________________

Před půlnocí dne 19. dubna přijal operační důstojník policie oznámení o údajném výskytu výbušnin a zbraní, a to v místě poblíž rušné křižovatky u obchodního centra v blízkosti ulice Jana Masaryka. S těmito předměty v taškách měl na místo dorazit muž, který na linku tísňového volání věc oznámil.
Krátce po oznámení dorazila na místo hlídka policie, která existenci uvedených věcí u oznamovatele potvrdila a přivolala na místo speciálně proškolené pyrotechniky. Policie začala bez zbytečného odkladu po tomto zjištění zajišťovat nejbližší okolí z důvodu zvýšení bezpečnosti. Součástí zajištění bezpečnosti byl i plán evakuace lidí bydlících v okolních panelových domech. Krátce před naplánovanou evakuací osob bydlících v přilehlých panelových domech však zasahující pyrotechnik na místě konstatoval, že tyto předměty nejsou v aktuálním stavu nebezpečné. Z toho důvodu nemuseli být lidé z okolních důvodů nakonec evakuováni. Na místě zasahovaly všechny složky IZS, s nimiž Policie ČR veškeré činnosti vedoucí k zajištění bezpečnosti veřejnosti spolupracovala a koordinovala činnost na místě. S ohledem na existenci podezřelých předmětů musela policie omezit i dopravu v místě nálezu.
Nalezené předměty policisté zajistili a odvezli k dalšímu zkoumání a expertízám. Místo bylo v noci prohledáno a další výskyt podobných předmětů vyloučen.

Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu nedovolené ozbrojování. Provedený orientační test prokázal u muže přítomnost návykových látek.

Trestní zákoník pamatuje v případě uznání viny na takového případy trestem až ve výši pětiletého odnětí svobody.

Královéhradecká policie děkuje touto cestou ostraze nedalekého obchodního centra, které bez váhání přislíbilo v rámci nouzové evakuace poskytnutí zázemí lidem z okolních domů.

mjr. Bc. Jan Čížkovský, PČR