Nebývalý úspěch programátorů průmyslových škol Královehradeckého kraje

Nebývalý úspěch programátorů průmyslových škol Královehradeckého kraje

2060
Sdílejte

V soutěži o nejlepší webovou aplikaci využívající otevřená data Královéhradeckého kraje zvítězil tým žáků Střední průmyslové školy elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce. Vytvořili aplikaci, pomocí které si uživatel může najít praktického lékaře či zubaře.

Prvního ročníku Hackathon Královéhradeckého kraje 2019 se zúčastnilo 13 týmů z celkem 8 středních škol Královéhradeckého kraje. Jejich úkolem bylo vytvořit webovou aplikaci, která využívá data zveřejněná na webových stránkách kraje.

 

„V našich datových skladech jsou kvanta zajímavých informací o kraji. Hodně z toho je přístupné pro strojové čtení jako takzvaná otevřená data přes krajský web. Lidé zde najdou například přehled středoškolských oborů, seznamy lékařských pohotovostí, informace o rozpočtu kraje, dokonce i seznam památných stromů. Soutěž hackathon umožňuje tyto data zajímavě kombinovat a uživatelsky zpřístupnit veřejnosti pomocí nově vzniklých aplikací,“ uvedl krajský radní a iniciátor soutěže Rudolf Cogan.

Nejlépe si s úkolem poradil tým ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce. Vytvořil aplikaci mediFinder, pomocí které si uživatel může najít praktického lékaře či zubaře pomocí klíčových slov a dalších specifikací. Uživatel si také může vytvořit vlastní seznam doktorů a zubařů a mít tak všechny informace na jednom místě.

Jako druhou nejlepší vyhodnotila odborná porota práci žáků Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy z Jičína, kteří se zaměřili na aplikaci sloužící pro rychlé přivolání pomoci s názvem AIZA – Aplikace integrované záchrany. Aplikace zobrazuje všechny výjezdové stanice IZS a na základě aktuální polohy uživatele je schopna najít nejbližší vybranou stanici a vypočítat k ní trasu. Vedle toho AIZA obsahuje tabulky se všemi potřebnými údaji k výjezdovým centrům, ve které lze vyhledávat. Jako bonus je v aplikaci přehled novinek v Královéhradeckém kraji.

Na bronzové příčce se umístili mladí programátoři Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy se svou aplikací Emergency, která zpracovává data o lékařských a zubařských pohotovostech v regionu. V aplikaci si uživatel může nastavit svou polohu a zvolit, zda hledá dětského lékaře nebo lékaře pro dospělé. Poté, co si lékaře nebo stomatologa vybere, ukáže se mu telefonní kontakt, otevírací hodiny ordinace a aplikace nabídne možnost navigace na dané místo.
Akce se konala pod záštitou náměstka ministra vnitra Jaroslava Strouhala a náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martiny Berdychové. Spolupořadatelem byla Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, hlavním partnerem hackathonu byla firma Unicorn a partnerem firma Ders.

Soutěže se zúčastnily týmy ze středních škol:

  • Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín
  • Střední průmyslová škola, Trutnov
  • Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky s.r.o., Hradec Králové
  • Střední průmyslová škola elektrotechniky a informačních technologií, Dobruška
  • Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové
  • DELTA – střední škola informatiky a ekonomie, s.r.o. Pardubice
  • Střední škola informatiky a služeb, Dvůr Králové nad Labem
  • Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy

Výsledky včetně prezentací vítězných prací naleznete na stránkách Hackathonu.

 

Zdroj: Královehradecký kraj