Nebezpečí podzimu – Stádo divokých prasat vběhlo před kamion u Podhorního Újezdu...

Nebezpečí podzimu – Stádo divokých prasat vběhlo před kamion u Podhorního Újezdu na silnici I/35

1155
Sdílejte

JIČÍNSKO – V pondělí 14. října došlo krátce po třiadvacáté hodině u obce Vojice ke srážce stáda divokých prasat s kamionem. Jednačtyřicetiletý řidič nákladního automobilu Scania s návěsem v tu dobu jel po silnici I/35 ve směru od obce Podhorní Újezd na Konecchlumí. Na rovném úseku silnice mu bezprostředně před vozidlo vběhlo z levé strany celkem deset divokých prasat. I přes intenzivní brzdění se řidiči nepodařilo střetu zabránit a přední částí nákladní soupravy prasata srazil. Část z nich zůstala uhynulá ležet na silnici a část skončila po obou stranách v příkopě. Ke zranění osob nedošlo. Alkohol u řidiče vyloučila policisty na místě provedená dechová zkouška. Předběžná škoda na nákladním vozidle je stanovena na částku 90 tisíc korun a na zvěři zhruba 30 tisíc korun.
Policisté opětovně připomínají všem řidičům:

  • Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce.
  • Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.
  • Nestrhávat řízení a raději srážku podstoupit, než riskovat případnou srážku se stromem nebo jinou pevnou překážkou.
  • Pokud již k nehodě se zvířetem došlo, je zapotřebí učinit opatření jako při kterékoliv jiné dopravní nehodě. Rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník a jedná-li se o střet zejména s velkým zvířetem, přivolat policii. Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vám způsobit zranění. Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu. V případě nahlášení takovéhoto střetu policii se o tento úkon postarají sami policisté.


zdroj: PČR