Milionová modelka pomůže budoucím veterinářům

Milionová modelka pomůže budoucím veterinářům

4036
Sdílejte
Krajský úřad v Hradci Králové

Středoškoláci z hradecké veterinární školy nacvičují porod telete a dojení krávy na novém výukovém modelu. Hodnota modelu krávy v životní velikosti včetně telete činí 1,3 milionu korun. Učební pomůcku vyrobila na zakázku veterinární univerzita v Kanadě. Jedná se o první model vyrobený pro evropský trh.

Milionová modelka pomůže budoucím veterinářům

„Model je opravdu jedinečný. Před dvěma lety škola obdržela od stejné kanadské univerzity model koně, na kterém středoškoláci nacvičují například vyšetření vnitřních orgánů koně, či odběr krve. Při odborné výuce je totiž důležité co nevíce propojovat teorii s praxí. Těší mě, že díky krajské finanční pomoci budoucí veterináři využívají při studiu nejmodernější pomůcky. Absolventům se tak zvyšují šance na dobré uplatnění u zaměstnavatele, nebo své znalosti a dovednosti využijí při vysokoškolském studiu,“ říká náměstkyně Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Středoškoláci nacvičují na modelu porod telete a seznamují se tak s možnými porodními polohami. Narozené tele má pohyblivou kostru a váží přibližně 35 kilogramů. Model krávy také žákům umožňuje i nácvik ručního dojení.

Veterinární škola v Hradci Králové pořídila model s názvem ‚Milionová modelka‘ za celkem 1,3 milionu korun. Na jeho zakoupení získala dotaci od ministerstva zemědělství a 185 tisíc korun přispěl Královéhradecký kraj.

Střední odborná škola veterinární v Hradci Králové vyučuje čtyřletý maturitní obor veterinářství se zaměřením na veterinárního technika nebo veterinárního technika – laboranta připravuje žáky na zaměstnání ve veterinárním lékařství, živočišné výrobě. V letošním roce školu navštěvuje 377 středoškoláků. Sedmdesát procent absolventů každý rok úspěšně hlásí na veterinární vysoké školy do Brna či Prahy.

Kromě tradičních předmětů jako je biologie, chemie, matematika či fyzika si studenti během studia projdou i odbornými praxemi. Jednou z nich je dokonce i výroba sýrů ve školní sýrárně či masná výroba. Více informací o škole naleznete na webových stránkách www.sosvet.cz.

zdroj: KHK