Královéhradecký Argun sponzoroval ANO. Pak získal zakázku snů

Královéhradecký Argun sponzoroval ANO. Pak získal zakázku snů

2776
Sdílejte
Ilustrační foto - repro TV Nova

Šéf královéhradecké firmy Argun, která se zabývá výrobou balistických vest uzavřela s ministerstvem obrany velkou zakázku na balistické vesty. Na tom by nebylo nic divného a špatného, pokud by ovšem před tím, její šéf neposlal předtím dar 200 tisíc korun na účet hnutí ANO. Po ministru Martinovi Stropnickém (ANO) nyní žádají politici z řad koaličního partnera ČSSD i opozice, vysvětlení. Sptropnický však odmítá, že by mezi darem a udělením zakázky byla spojitost. Šéf ANO Andrej Babiš nicméně přikázal dar zbrojaři ihned vrátit.

Aby ministr obrany Martin Stropnický (ANO) vysvětlil nákup neprůstřelných vest pro vojáky, žádají předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle dosavadních informací, které Stropnický uvedl není mezi výběrovým řízením a darem žádná souvislost.

Ministr Stropnický musí vyvrátit veškerá podezření. Toto zavání praktikami, které tak hlasitě v médiích kritizoval,“ napsal na Twitteru místopředseda ČSSD Hamáček. Miroslav Kalousek reagoval tvrději „Pan ministr Stropnický bude mít v Poslanecké sněmovně co vysvětlovat,“ uvedl předseda TOP 09.

Od firmy Argus stát nakoupí 5 500 neprůstřelných vest za 255 milionů korun a od firmy SVOS Přelouč čtyři bojová vozidla za 94,5 milionu korun.

Nařídil jsem, aby hnutí okamžitě vrátilo dar panu Stanislavu Petrovi. A požádal jsem kolegy, aby příště lépe prověřovali naše dárce,“ reagoval šéf hnutí ANO Andrej Babiš na sociální síti.

Objednané vesty mají posloužit Armádě ČR a Vojenské policii. Objednávkou je zajištěna potřeba armády na několik let dopředu, uvedl armádní web. „Letos proběhnou vojenské a další potřebné zkoušky. Do konce listopadu armádě dodáme prvních 1 500 vest,“ uvedl po podpisu smlouvy majitel společnosti Stanislav Petr.