Krajské dožínky – neděle 23. září 2018 – Pardubice

Krajské dožínky – neděle 23. září 2018 – Pardubice

2650
Sdílejte

V neděli 23. září 2018 pořádají zemědělci Pardubického kraje na Pernštýnském náměstí a přilehlém Komenského náměstí v Pardubicích dožínkovou slavnost. Zemědělci chtějí tuto nejstarší lidovou tradici přiblížit také lidem ve městě. Právě proto se Krajské dožínky konají na náměstích.

ZÁMEK PARDUBICE, od 10 do 18 h a KOMENSKÉHO A PERNŠTÝNSKÉ NÁMĚSTÍ, od 11 do 19 h – Den zemědělců, potravinářů a venkova Pardubického kraje.  Společné oficiální zahájení akcí ve 14 h na Pernštýnském náměstí – Vstup zdarma
Program na zámku:
Přijďte se seznámit s tradicemi dožínek – oslav sklizně, řemesel i gastronomie.
Těšit se můžete na ukázku podzimních lidových zvyků, mlácení obilí nebo výstavu historických zemědělských strojů a nářadí. Děti se zblízka setkají s domácími zvířaty z tradičních hospodářských chovů. Vyzkoušíte oděvy v historické převlékárně, podíváte se jak se vaří povidla, vyrábí mýdlo nebo pečou brambory. Zkusíte si výrobu upomínkových dožínkových předmětů, ochutnáte tradiční dožínkové pokrmy a nápoje. Připomenete si řemesla řezbářství nebo pletení ošatek a výrobků ze slámy. Chybět nebude ani bylinkový stánek.
Tradice a řemesla spojená s dožínkami představí na Zámku Pardubice organizace zřizované Pardubickým krajem.





Kulturní program:
13.00 – DFS Perníček
13.30 – folklorní soubor Lipka
14.15 – JK Band Pardubice
15.50 – folková skupina Kantoři
17.00 – Trdlo Pardubice
Podrobný program:
Regionální muzeum v Litomyšli
Víte jak se obléká kroj? Jak se v něm dá pohybovat a zda by vám slušel? Přijďte si ho vyzkoušet! Čekají na vás repliky tradičních slavnostních venkovských krojů, které se nosily ve druhé polovině 19. století a nosí se dodnes. Naučíme vás, jak se správně obléknout, jak se jmenují jednotlivé kusy oblečení apod. V kroji se můžete vyfotit.
Východočeská galerie v Pardubicích návštěvníky seznámí s knižní grafikou v rámci aktuální výstavy Vabank. Zaměří se na techniku flip book, kterou rozpohybujete vlastní ilustrovaný příběh. Čas: 10–13 h a 14–17 h.
Východočeské muzeum v Pardubicích chystá mletí obilí na kamenném mlýnku žernovu a hravé poznávání historie Pardubic.
Regionální muzeum v Chrudimi ukáže zpracování obilí a lnu, ve výtvarné dílně si vyrobíte pouťové růže a perníková srdce.
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě předvede činnosti, které neodmyslitelně patřily ke konci léta a zpracování některých plodin. Uvidíte mlácení obilí pomocí staré mlátičky poháněné stabilním motorem, vaření povidel a pečení brambor, ale také méně obvyklé pražení kávy a výrobu mýdla.
Krajská knihovna v Pardubicích ve výtvarné dílně nabídne výrobu podzimních lucerniček a soviček nebo tvorbu veselé záložky do knížky. K dispozici budou také omalovánky s podzimní tematikou.




SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim a SPŠ potravinářství a služeb Pardubice připraví sladké a slané kynuté dožínkové pečivo (koláče, vdolky, rohlíčky…) a trvanlivější sladké kousky ze školní cukrárny. Vše připravují žáci s učitelkami odborného výcviku. V rytířském sále se budou zdobit perníčky a modelovat figurky z cukrářské hmoty.
SOŠ a SOU Polička chystá ochutnávky a prodej božích milostí, chleba s vepřovým sádlem a škvarky.
LSOŠ a SOU Pardubice napeče tradiční sladké i slané pečivo a nabídne kávu připravenou metodou drip.
Studenti SOŠ a SOU Třemošnice budou s dětmi vyrábět jednoduché výrobky ze dřeva – např. hlavolam, stojánek na svíčku, medaile, dřevěnou káču či rámeček. Děti si zkusí řezání na ruční pokosové pile, broušení nařezaných dílců, lepení tavným lepidlem, vrtání děr.
SŠ zemědělská a VOŠ Chrudim přiveze domácí zvířata: slepice, perličky, králíky, selátka, kozy, ovce a telátko, kterému již tradičně vyberou jméno návštěvníci. Nebude chybět nácvik dojení na trenažeru.

SŠZ a V Lanškroun předvede koně a telátka a k prodeji nabídne vlastní mléčné produkty – mléko, sýry a jogurtové dezerty.
OU Chroustovice a SŠ zahradnická a technická Litomyšl se pochlubí podzimními dekoracemi z přírodnin nebo suchými vazbami z trav a obilí. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky, vyšívané dekorace, přízdoby čelenek a malování na obličej. Uvidíte i malý včelí úl, výrobu svíček a nakupíte i med.
SŠ OŘS Žamberk předvede truhlářské práce s možností opracování tvarových dílců nebo opracování plechových dílců. Prodávat budou i cukrářské výrobky.
SŠUP Ústí nad Orlicí předvede tkaní na malém stavu, falešný patchwork, ruční tkaní a plstění.
SPŠ stavební Pardubice seznámí s prací uměleckých kovářů, malířů a truhlářů. Děti si jednoduché činnosti vyzkouší.
VOŚP a SPgŠ Litomyšl nabídne podzimní dílnu pro šikovné ruce.




Domov u Studánky připraví výrobu z přírodnin – sovu ze šišek nebo dekorační závěsnou dýni z provázků a korálků, DDM Beta malování voskem a mandaly, DSS Slatiňany pletení z pedigu.

Podzimní dílny a prodej výrobků přiveeze i Škola Svítání.
Program na Pernštýnském a Komenského náměstí:

Výstava moderní zemědělské techniky, ochutnávka a prodej výrobků oceněných značkou MLS Pardubického kraje, projížďky koňskými povozy. V soutěžním projektu „Zemědělství žije!“ mohou děti i dospělí prověřit své znalosti z oblasti zemědělství a také si vyzkoušet, že podojit krávu vůbec není jednoduché. Děti se pobaví u představení loutkového divadla, u stánku DDM ALFA Pardubice si vytvoří vlastní výrobky a prohlédnou si zookoutek. Pobavit se mohou i u králičího hopu. Kromě drobného zvířectva, myslivců a sokolníků se představí i Dámy v sedle z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.




Po celou dobu akce poběží kulturní program, ve kterém se představí dechová hudba Pardubická 6, cimbálovka Donava, DFS Perníček, Karel Gott REVIVAL a František Nedvěd. Od 18,00 hodin vystoupí slovenská zpěvačka Katarína Knechtová.