Kraj nechá opravit fasádu na Machonově budově

Kraj nechá opravit fasádu na Machonově budově

3669
Sdílejte

V rámci pravidelné údržby majetku se Pardubický kraj stará také o všechny své budovy. Poté, co byla opravena fasáda na budově A krajského úřadu, přijde nyní na řadu fasáda na budově B, tedy bývalém okresním úřadu. Předpokládaná cena opravy historické budovy v centru města vyjde na více než 35 milionů korun.

Rada o opravě rozhodla už před dvěma lety, kdy to vypadalo jen na menší opravu omítky a klempířských prvků v místě římsy v ulici Jahnova. Pak ale došlo k důkladnému průzkumu fasády, který odhalil neuspokojivý stav omítkového souvrství, které není soudržné s podkladem na 75 procentech plochy. Mezi fasádním obkladem a obvodovou stěnou je vzduchová mezera a obklad drží na sobě jen díky spárovací hmotě. „Všechny tyto odhalené skutečnosti představují potenciální bezpečnostní riziko pro chodce. Proto se Pardubický kraj musí pustit do opravy celé fasády za více než 35 milionů korun,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Jaroslav Folprecht.

Podle hejtmana Martina Netolického nebude ani v těchto případech kraj z pozice investora jednotlivé stavební práce odkládat. „Ačkoliv jsme debatovali o tom, zda případně dílčím způsobem tuto investici vzhledem k dopadům koronavirové krize neodsunout, tak jsme se s přihlédnutím k technickému stavu a historické hodnotě budovy rozhodli, že opravu uskutečníme. I tímto způsobem chceme dát najevo, že kraj jako investor chce pomoci našemu hospodářství, a zajistit práci našim lidem,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Rada zahájila výběrové řízení na zhotovitele této zakázky. Budova je památkově chráněná. Byla postavena v letech 1923-25 pro východočeskou pobočku ředitelství pošt a telegrafů podle návrhu architekta Ladislava Machoně (autor např. pasáže nebo elektrotechnické průmyslovky v Pardubicích). Zdobí ji nejen zajímavě členěná fasáda, ale také třeba krásné kamenné schodiště s lomenými prvky, elegantní aula s proskleným stropem v 1. patře, dřevěné, kovové a zlacené prvky ve společných prostorách a dřevem obkládané kanceláře s terasou pro bývalé ředitelství. Hlavní vstup do této budovy hlídají dva žuloví zubři od sochaře Jaroslava Horejce. Vše je možné podrobně prozkoumat při prohlídkách úřadu, které se konají každý rok u příležitosti Dne kraje. Ten letošní je naplánovaný na 4. září.

zdroj: Pardubický kraj