Koalice v hradeckém kraji podepíše dohodu v pondělí.

Koalice v hradeckém kraji podepíše dohodu v pondělí.

1866
Sdílejte

Tak jak jsme Vás již informovali o zvnikající koalici v Královéhradeckém kraji (čtěte zde) došlo k dohodě pěti stran, které budou další 4 spolupracovat. V pondělí v 9:15 podepíší v budově hejtmanství koaliční dohodu na základě již dříve podepsaného memoranda. Koalici ve složení ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, zůstává v opozici.

Vzniklá koalice má 24 mandátů z celkového počtu 45. Novým hejtmanem Královéhradeckého kraje, se stane lídr ČSSD Jiří Štěpán. Dosud kraj vedla koalice ČSSD a KSČM, ta měla 23 mandátů.

Budoucí hejtman Jiří Štěpán uvedl, že zástupci stran se dohodli na základních programových prioritách a také personálním obsazení, série jednání pracovních skupin se podle něj obešla bez komplikací. „Bližší podrobnosti k personálnímu obsazení i programu uvedeme v pondělí,” řekl.

Kdo další bude v dalším vedení kraje? V devítičlenné radě obsadí ČSSD místo hejtmana. Jeho prvním náměstkem bude zástupce ODS, druhým náměstkem zástupce Koalice pro Královéhradecký kraj, třetího náměstka budou mít Starostové a Východočeši a čtvrtého TOP 09. Radu dále doplní čtyři radní z ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj a od Starostů a Východočechů.

Předběžná dohoda vznikla jako jedna z prvních, ihned po volbách  už zhruba pět hodin po uzavření volebních místností a hradecký kraj byl prvním, kde bylo vítězné ANO odsunuto do opozice. Vedení Královéhradeckého ANO už dříve označilo chystanou pětičlennou koalici za podvod na voliče a neúspěšně se pokoušelo vytvořit vlastní koalici.

Ustavující zasedání nového krajského zastupitelstva by mohlo být 7. listopadu.