Jak propašovat drogy přes hranice? Taxíkem! Na trutnovské celníky tato finta neplatila

Jak propašovat drogy přes hranice? Taxíkem! Na trutnovské celníky tato finta neplatila

3132
Sdílejte

Obviněním z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy pokračuje v těchto dnech případ dvou mužů převážejících léky k výrobě drog. V polovině prosince minulého roku se ocitli v sítích celníků společně s 6 450 kusy tablet léku Apselan, které ukryli do konstrukční dutiny v oblasti zavazadlového prostoru automobilu.
Na počátku února roku letošního se snažil být jeden z nich vynalézavější a medikamenty s obsahem pseudoefedrinu se pokusil převézt v přivolaném osobním automobilu označeném TAXI s polskou státní poznávací značkou. Léky si schoval do kapuce a pod sedadlo.

V posledním případu si čtyřiatřicetiletého muže vytipovali ke kontrole královéhradečtí celníci na Trutnovsku v blízkosti hranice s Polskem. V „taxíku“ cestovali dva muži, polský provozovatel taxislužby a Čech. Lustrací přes operační centrum si hlídka jednoduše ověřila, že se se spolujezdcem nesetkává poprvé. Zjistila také, že si v létě roku 2017 vezl z Polska v batohu 12 000 tablet obsahujících pseudoefedrin, rovněž ve vozidle taxislužby.

Muž zpočátku odmítal, že by větší množství léčiv převážel. Celníci se za pomoci speciálně vycvičeného psa na vyhledávání omamných a psychotropních látek záhy přesvědčili, že se jeho odpověď nezakládá na pravdě. Pod předním sedadlem spolujezdce našli hnědou papírovou tašku omotanou potravinářskou fólií. Na dotaz, co je obsahem balení, se jim dostala jednoduchá odpověď: „ Tak jako minule, prášky, ale je toho míň.“ Dále při bezpečnostní prohlídce našli v kapuci Čecha balík tablet bílé barvy omotaný potravinářskou fólií. Jednalo se celkem o 3 900 tablet léku Galpseud s obsahem pseudoefedrinu.“ por. Ing. Jitka Fajstavrová, tisková mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj.

Policejní komisař územního odboru Trutnov v těchto dnech obvinil dva muže ve věku 34 a 37 let z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaného ve spolupachatelství, když měli společně v měsíci prosinec loňského roku bez jakéhokoliv povolení dovézt na naše území prekurzory. Mladší z dvojice je měl za hranicemi nakoupit za částku 60 tisíc korun a následně ukrýt ve vozidle s vědomím druhého muže, který poté řídil.

Čtyřiatřicetiletý muž se měl obdobného jednání dopustit ještě v jednom případě na začátku února letošního roku. Tehdy měl opět ze zahraničí nezákonně dovézt prekursory nakoupené za částku 25 tisíc korun. K převozu si náhodně objednal vozidlo taxislužby.Vzhledem ke skutečnosti, že se mladší muž svého jednání dopustil ve značném rozsahu, hrozí mu v případě odsouzení trest odnětí svobody od 2 do 10 let. Navíc byl za obdobnou trestnou činnost stíhán již v minulosti. K těmto skutečnostem přihlédl i soudce Okresního soudu v Trutnově a rozhodl, že muž bude stíhán vazebně. Druhý obviněný je pak při vynesení odsuzujícího rozsudku ohrožen až pětiletým pobytem ve vězení. Stíhán je na svobodě.“ nprap. Lukáš Vincenc, tiskový mluvčí Policie ČR pro Územní odbor Trutnov.

zdroj: por. Ing. Jitka Fajstavrová, Celní správa