Hvězdárna na Úpici se zapojí do Keltského telegrafu – sobota 23. března...

Hvězdárna na Úpici se zapojí do Keltského telegrafu – sobota 23. března 2019

1301
Sdílejte

Tuto sobotu se po celé republice rozhoří ohně a rozsvítí signální světlice, Česko totiž propojí Keltský telegraf. Letos už podesáté. Smyslem Keltského telegrafu je spojit místa v krajině a ty, kteří se telegrafování zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec.

Signál proběhne také napříč Královéhradeckým krajem. Přihlásily se stanice například v Dobrošově u Náchoda, na Čertově skále u Suchého Dolu a také na hvězdárně v Úpici.

Tady si pro zájemce připravili i doplňující program. Kdo má zájem, může si s sebou přibalit nějakou tu uzeninu, oheň a opékacích vidlic mají na hvězdárně dostatek. Čeho zde mají naopak nedostatek, je světlo. Naštěstí.

„Hvězdárna na Úpici nabízí jedinečný pohled na hvězdnou oblohu, protože ji tolik nezasahuje světelné znečištění. Zájemci se mohou podívat na hvězdné mlhoviny a souhvězdí a zažít neopakovatelnou noc. Meteorologové hlásí jasno, tak doufejme, že počasí vydrží,“ říká náměstkyně Martina Berdychová pro oblast školství a kultury.

Světelný signál budou na hvězdárně přijímat ve 20:50, a to z nejvyššího vrchu Jestřebích hor – ze Žaltmanu.

Na úpické hvězdárně si budete moci prohlédnout také fotografickou výstavu Vladimíra Čermáka nazvanou Fotografie z cest a také výstavu dětských kreseb inspirovaných vesmírem.


Zdroj: Královéhradecký kraj