Hrad Svojanov se otevírá všem hendikepovaným

Hrad Svojanov se otevírá všem hendikepovaným

2592
Sdílejte
Hrad Svojanov

Pro novou návštěvnickou sezonu připravil hrad Svojanov celou řadu novinek. Nové informační systémy v tabletech a akustických sloupcích zpřístupňují památku všem zdravotně postiženým.

Díky dotaci ministerstva pro místní rozvoj a příspěvku města Poličky, co by majitele památky, se na Svojanově podařilo pořídit informační systémy pro zrakově a sluchově postižené návštěvníky.

Pro nevidomé jsme vybudovali akustický systém v celém areálu hradu. Formou akustických sloupků, kterých se návštěvníci dotknou, se přenese signál do jejich sluchátek. Získají tak hlasovou formou informace jednak o místě, kde se právě nacházejí, dále rovněž navigaci, kudy se vydat, kde naleznou další informace,“ nastínil kastelán hradu Miloš Dempír. Na vybraných místech jsou sloupky integrovány do bronzových modelů. „Představují jednotlivé části hradu, kde se návštěvníci v daný okamžik nacházejí. Nevidomí turisté si pomocí hmatu budou moci vytvořit představu o tom, jak jednotlivé stavby hradu vypadají,“ vysvětlil kastelán hradu Svojanov. Velký model, který představuje celý areál hradu, je umístěný v západní baště hradu.

Návštěvníkům s poškozením zraku se otevírají možnosti „prohlédnout“ si památku samozřejmě také zevnitř. „Nevidomé návštěvníky hradu provedou speciálně proškolení průvodci. Budou se jim individuálně věnovat. Návštěvníci si budou moci některé exponáty i osahat, aby si mohli lépe představit, co se v které místnosti nachází,“ popisoval Miloš Dempír.

Pro neslyšící správa hradu pořídila tablety s nahrávkami prohlídkových tras ve znakovém jazyce.S těmito tablety si mohou projít jak venkovní areál, tak oba vnitřní prohlídkové okruhy,“ upřesnil kastelán Svojanova.

Hrad už před několika lety pořídil schodolez pro tělesně postižené návštěvníky památky. Pomáhá zdolat schodiště v expozicích hradního paláce. „Troufám si říci, že v dnešní době je hrad Svojanov zřejmě jediným památkovým objektem v České republice, který je v takovéto míře zpřístupněný všem skupinám hendikepovaných návštěvníků,“ poznamenal Miloš Dempír. Inspirací pro Svojanov byl hrad ve Staré Ľubovni, který je jediným takto vybaveným objektem na Slovensku. „Díky pomoci tohoto hradu se nám podařilo vytvořit informační systém na míru hradu Svojanov a obohatit tak možnosti, nabídnout našim návštěvníkům něco nového,“ sdělil kastelán. Sluchátka a tablety budou zdarma k dispozici v pokladně hradu Svojanov. 

Informační systém pro osoby se zrakovým a sluchovým postižením jsme pro hrad Svojanov navrhli a dodali tak, abychom se, co nejvíce přiblížili možnosti samostatného a bezpečného pohybu osob se zrakovým postižením a zpřístupnili informace pro osoby se sluchovým postižením.“ vysvětluje Ing. Martina Turpin, ředitelka společnosti DINASYS, s.r.o.  „Systém zahrnuje nejen zvukové sloupky, ale i tištěné průvodce v Braillově bodovém písmu, umělé vodicí linie, hmatové štítky a zmiňované tablety s videonahrávkami ve znakovém jazyce. Práce na takovýchto projektech je pro nás vždy významná a jsme poctěni, že naše prvky a produkty mohou zpřístupnit bohatou historii našich památek a to pro všechny návštěvníky – například sloupky může využívat jakýkoliv návštěvník včetně dětí, podotýká Martina Turpin.

zdroj: www.policka.org