Hasiči „trénovali“ pro případ velkého lesního požáru

Hasiči „trénovali“ pro případ velkého lesního požáru

1730
Sdílejte

PARDUBICKO – Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje 25. května 2017 v odpoledních hodinách uspořádal ve spolupráci s Leteckou službou Policie ČR odbornou přípravu jednotek požární ochrany se zaměřením na plnění závěsného vaku pomocí požární techniky.
Výcvik se závěsným vakem se uskutečnil již v Litomyšli, Poličce a nyní i na civilním letišti v Kuněticích.
Taková cvičení slouží k přípravě hasičů před letní sezonou, kdy je zvýšené nebezpečí vzniku požárů lesních a polních porostů. V případě požáru lesního porostu se může jednat o členitý zalesněný terén, špatně přístupný a v takovémto místě není vyloučeno použití letecké techniky. Proto je třeba, aby byli hasiči vycvičeni na takové situace.

Členové jednotek profesionálních hasičů a dobrovolných hasičů z obcí s rozšířenou působností Pardubice nejprve prošli krátkou instruktáží k bezpečnému plnění a chování při práci. Jednotlivé jednotky pak utvořily družstva, která postupně cvičila naplnění vaku, který měl vrtulník v podvěsu.

Po naplnění vrtulník odletěl a vyprázdnil vak a vrátil se. Pokračovalo další družstvo. Jeden člen letecké hasičské služby navigoval vrtulník a druhý instruoval a dohlížel na činnost při plnění bambivaku. Každé družstvo si celý postup vyzkoušelo několikrát,“ uvedl mjr. Ing. Pavel Bér z HZS Pardubice.

K cvičení byl využit vrtulník Letecké služby Policie ČR z Prahy s leteckými záchranáři ze Středočeského kraje. Procvičení byli i profesionální hasiči, kteří na stanici v Pardubicích jsou ve funkci velitele družstva a velitele čety.
Za spolupráci si zaslouží poděkování nejen Letecká služba Policie ČR, ale také letiště v Kuněticích.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

cviceni-vrtulnik-1cviceni-vrtulnik