Epidemie spalniček na trutnovsku stále nekončí, přibyli další nemocní!

Epidemie spalniček na trutnovsku stále nekončí, přibyli další nemocní!

3498
Sdílejte

Hygienici v královéhradeckém kraji oznámili, že přibyli další nemocní. Epidemie spalniček tak bohužel stále nekončí. Od začátku roku je evidováno již 51 nakažených. Nejhorší situace je v trutnovském okrese, kde se letos virem nakazilo 36 lidí. Některé výrobní firmy musejí omezovat výrobu, jiné masivně očkují své zaměstnance.

Přestože se očekávalo snižování nakažených virovou infekcí, bohužel se zatím děje přesně opačný efekt. Vysoce nakažlivé spalničky řádí dál. Největším ohniskem v regionu zatím zůstává trutnovská firma Siemens, kde ke 24 nemocných přibyli další. „Aktuálně tam evidujeme dalších osm osob, u kterých se projevilo onemocnění spalničkami v inkubační době,“ uvedla Veronika Krejčí mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.




Siemens musel omezit výrobu

Firma Siemens aktuálně eviduje celkem 32 zaměstnanců, kteří dostali spalničky. Testy na protilátky podstoupili všichni jeho pracovníci. „K dispozici máme výsledky testů od zhruba 780 lidí. V karanténě je 312 zaměstnanců,“ řekla mluvčí Siemensu Mariana Kellerová. „Kvůli tomu jsme museli počátkem měsíce omezit výrobu jen na dvě směny. Současná situace je pro závod zcela mimořádná, řada zaměstnanců, kteří pracovat mohou, pracuje přesčas. Jejich ochotu pomoci firmě za těchto složitých okolností velmi oceňujeme,“ doplnila mluvčí.

Hrozí kolaps IZS Pardubického kraje? Do karantény muselo 75 hasičů – čtěte zde.

Očkuje se také na odloučeném pracovišti firmy Siemens, ve Vrchlabí. Zde bylo přeočkováno 51 ze 75 zaměstnancům. Dalším firma nabídne přeočkování, až jim skončí karanténa, na přelomu března a dubna. “Návrat k třísměnnému provozu očekáváme ve 13. až 14. týdnu, v souladu s tím, jak bude zaměstnancům končit karanténa,“ oznámila Kellerová.





Domácí karanténa při spalničkách znamená, že se lidé musí zdržovat doma a omezit kontakt na co nejmenší počet osob, takže nesmí například ani přijímat návštěvy.

Strach mají i další velké firmy na trutnovsku

Také ostatní velké firmy na trutnovsku mají strach z možné nákazy a proto u svých zaměstnanců provádějí preventivní odběry krve a testování na protilátky.

Preventivně očkováni byli také strážníci a zdravotníci

Z obavy před šířením viru jsme provedli je u všech našich strážníků. Ti co nemají protilátky, jsme nechali přeočkovat,“ prohlásil Radek Svoboda, velitel městské policie v Trutnově. Zdravotníci z nejrizikovějších oddělení nemocnice v Trutnově, se nechali testovat mezi prvními. Stejně tak se nechalo vyšetřit asi čtyři sta zaměstnanců Fakultní nemocnice v Hradci Králové.





Spalničky řeší také u Policie ČR. „Naše krajské ředitelství vytipovalo okruh policistů, kteří mohli ve výkonu služby přijít do kontaktu s onemocněním. Seznam předalo policejnímu prezídiu a to rozhodne, zda je pošle na preventivní odběry či přeočkování. Jsou to stovky policistů v rámci celého kraje,“ řekl policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

  • Spalničky jsou mezi lidmi snadno přenositelné. Zdrojem nákazy je výhradně nemocný člověk.
  • Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí. Vstupní branou jsou sliznice nosohltanu a spojivek, poté se virus dostává do lymfatického systému. Od nakažení k propuknutí nemoci dochází průměrně za 13 dní, člověk je však infekční už 2-4 dny před výskytem vyrážky a ještě 4 dny po jejím ústupu.
  • Onemocnění se projevuje horečkou až 40°C, rýmou, kašlem, zánětem spojivek a na sliznici v dutině ústní se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý den při horečce se postupně vysévá až splývavá vyrážka nejprve za ušima, na obličeji, poté postupuje na krk, trup a končetiny a shodně také pak postupně ustupuje. Vyrážka přetrvává obvykle 5 dní. Komplikací může být dlouho trvající horečka. Po onemocnění získává postižený dlouhodobou imunitu.
  • K přenosu viru, který způsobuje onemocnění spalničkami, dochází primárně kapénkami, vzácně i nepřímo vzduchem nebo bezprostředně kontaminovanými předměty, případně rukama kontaminovanýma nosním sekretem.