Desítky Hradečáků přiotrávených kebabem z Bistro MAXIM V Kopečku

Desítky Hradečáků přiotrávených kebabem z Bistro MAXIM V Kopečku

3486
Sdílejte

Již zhruba 60 lidí se přiotrávily během úterý 5. června v provozovně rychlého občerstvení v historickém centru Hradce Králové v ulici v Kopečku. Podle informací, které uvedla TV Nova se jednalo o bistro MAXIM. Přiotrávené strávníky ošetřili lékaři ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, většinu z nich do středečního rána propustí domů, uvedl lékařský náměstek fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Hygienici provozovnu uzavřeli.
Celkem jsme ošetřili přes 40 lidí, z toho asi deset už šlo domů. Kromě dvou tří budou do rána propuštěni všichni,” řekl okolo 21:00 Tušl.

Před 19 hodinou ošetřovali v nemocnici asi 35 lidí se zažívacími problémy. Podle Tušla byli intoxikovaní masem, které se zřejmě špatně upeklo. „Jsou mimo ohrožení života, následky mít nebudou,” řekl Tušl. V nemocnici bylo v podvečer zaplněno infekční oddělení a pohotovost, uvedl. „Otevřeli jsme i další část, takzvaný stacionář na interně, kde se o ně staráme. Nemáme problém se o takový počet lidí postarat,” dodal Tušl.

Hygienici po upozornění nemocnice bistro s výdejem občerstvení z okénka na ulici v úterý odpoledne uzavřeli. Došlo k odebrání vzorků z jídla a nyní probíhá laboratorní zkoumání.

Jak uvedl Ivan Kučera z krajské hygienické stanice by měly být výsledky známé v řádu dní. „Intoxikace souvisí s tím, že se v jídle pomnoží mikrob, který vyprodukuje toxin. V tuto chvíli nelze říci, že bylo něco nedodělaného. Toxin totiž může být termostabilní, tedy že nedojde k jeho rozložení tepelnou úpravu. Odebrali jsme vzorky, abychom zjistili o jaký toxin šlo,” dodal Kučera.

Podobné případy nejsou v ČR obyklé. K jednonu z případů došlo před čtyřmi lety, kdy se přiotrávilo jídlem v centru Prahy víc než 30 italských studentů. Také oni byli několik hodin hospitalizováni se zvracením a střevními potížemi.