Smutná zpráva pro tisíce cyklistů nejen z Hradce Králové – parkovací cyklověž...

Smutná zpráva pro tisíce cyklistů nejen z Hradce Králové – parkovací cyklověž u hotelu Černigov byla uzavřena

2825
Sdílejte

Do parkovací věže u hlavního nádraží v Hradci Králové, si na rozdíl od toho Pardubického, již svoje kolo bohužel nezaparkujete. Investor prvního parkovacího domu pro kola v Česku, nechal v pátek 1. června cyklověž uzavřít. Chce tímto krokem donutit radnici, aby splnila rozhodnutí zastupitelů města. Před rokem si totiž zastupitelé odhlasovali, že město věž odkoupí a bude ji nadále provozovat. Jenže smlouva na odkup věže nebyla do dnešního dne uzavřena.

Je tomu již pět let, kdy Hradec Králové byl prvním městem v Evropě, kde parkovací dům pro kola otevřel. Pro město to byla v tu dobu skvělá reklama, ze které má nyní spíše velkou ostudu. Zda je věž uzavřená pouze na neurčito nebo definitivně, to nyní neví ani investor Rudolf Bernart. Podle něj, je viníkem město.
Jsem hrozně smutný, že to muselo dojít tak daleko. Nejhorší bylo, když jsem viděl frontu lidí, kteří nevěděli, kam kolo zaparkují. Někteří na něm odjeli zpátky domů, protože ho nechtěli nechat jen tak u stojanů. Nesu to opravdu špatně,“ řekl Bernart, který nyní automat v cyklovězi nastavil pouze na výdej zaparkovaných bicyklů.

Nepomohla ani petice, pod kterou se podepsalo přes dva tisíce lidí a k níž se připojil dokonce královéhradecký primátor Zdeněk Fink (HDK). Právě on se na poslední chvíli pokusil rozhodnutí investora zvrátit, bohužel ale marně. Hradeckou cyklověž doposud využilo přes 136 tisíc cyklistů.

Hradec měl na začátku úžasné plány vybudovat celou síť chytrých cyklověží, dokonce včetně půjčovny, jenže jeho zájem postupně chladl, až zamrzl úplně. Přitom by stačil jediný oficiální dopis, kde by nás město vyzvalo, abychom prodloužili lhůtu, do kdy bude cyklověž fungovat, a mezitím se sešli na jednání. Věřím ve vítězství zdravého rozumu, ale po pěti a půl letech snahy a dokazování, jak moc je ta služba žádaná, věřit pomalu přestávám. Je zvláštní, že město, kde se úspěšný projekt narodil, se chová tak macešsky,“ neskrýval bezradnost Bernart.

Je škoda, že k uzavření cyklověže došlo zrovna nyní, kdy začíná turistická sezóna a cyklověže v ostatních městech zrovna v těchto dnech lámou rekordy.Například v Pardubicích jsme ve čtvrtek v jednu chvíli měli posledních deset volných míst. Zájem je skutečně mimořádný a o to víc mě mrzí, že zrovna v Hradci to skončilo,“ dodal Bernart, jenž na zavřenou věž vyvěsil text, kde vysvětluje okolnosti a cyklistům doporučuje, aby všechny dotazy směřovali na vedení města.

uzavrena-cyklovez-hradec-kralove-1uzavrena-cyklovez-hradec-kralove