Den otevřených dveří DPMHK 2018 – sobota 6. října 2018 – kompletní...

Den otevřených dveří DPMHK 2018 – sobota 6. října 2018 – kompletní program

3803
Sdílejte

DOPRAVNÍ PODNIK MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ Vás zve u příležitosti 90. výročí městské hromadné dopravy v Hradci Králové na Den otevřených dveří DPMHK 2018

V sobotu 6. října 2018 od 9 do 15 hodin v prostorách areálu v Pouchovské ulici 153 a Terminálu hromadné dopravy.

Tato místa budou propojena mimořádnou linkou, na které pojedou historická vozidla.

Dopravu zajistí:

autobusy Praga RND (rok výroby 1945) a Š 706 RO (rok výroby 1951) majitelem obou vozů je ČSAP, s.r.o. Nymburk, autobus ŠKODA 706 RTO MTZ (jde o městský autobus pro tuzemské zákazníky vyrobený v roce 1965 tento vůz provozuje Dopravní podnik města Pardubic, a. s. a trolejbus Škoda 9 Tr HT26 (rok 1979) vozidlo zajistil Pardubický spolek historie železniční dopravy (všem organizacím děkujeme za zapůjčení vozů) a náš vlastní autobus KAROSA B 732.1654 (rok výroby 1993).
Upozorňujeme, že u těchto vyhlídkových jízd může z technických či provozních důvodů  ještě dojít ke změně trasy, jízdního řádu a typu vozidla.

V Pouchovské ulici 153 čeká návštěvníky prohlídka celého areálu včetně centrálního dispečinku, zázemí řidičů a učeben autoškoly.

Formou statické ukázky budou představeny všechny typy v současnosti provozovaných vozidel MHD včetně nejmodernějších vozů DP – posledních novinek: elektrobusu typu SOR NS 12 – ELECTRIC – výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. (letos nákup 20 vozů), tzv. parciálního trolejbusu značky Škoda 30 Tr – SOR TNB 12 (model s pomocným bateriovým pohonem) výrobce ŠKODA ELECTRIC a.s. a SOR Libchavy spol. s r.o., které letos v počtu devíti doplnily naše již typické trolejbusy a moderní sólo autobus značky IVECO Urbanway – výrobce Iveco Czech Republic, a.s. – letos nové tři vozy.

Nákup nové techniky v tak velkém rozsahu je dalším významným bodem v historii MHD v Hradci Králové, kdy si právě letos připomínáme jiné tři významné milníky či „osmičková“ výročí:

  1. 5. 7. 2018 uplynulo 10 let od dne, kdy byl zahájen provozu terminálu hromadné dopravy, který zcentralizoval městskou, regionální a dálkovou dopravu do nadčasově řešeného komplexu,
  2. 24. 10. 1928 90 let MHD v Hradci Králové, kdy byly založeny Autodráhy města Hradce Králové
  3. 1. 12. 1928 90 let MHD, kdy byla uvedena do provozu první autobusová linka Kukleny – Nádraží – Slezské Předměstí.

Pro „srovnání“ s moderní technikou bude v areálu vystaven legendární pětidvéřový autobus Tatra 85 z roku 1937 (jediný vyrobený exemplář) a jako zajímavosti unikátní autobusový přívěs Sodomka PRK 6 (rok výroby 1943) majitel vždy ČSAP, s.r.o. Nymburk a vlečný vůz Jelcz 1PO (rok výroby 1965) – vůz provozuje Dopravní podnik města Pardubic, a. s. Setkáte se také s některými autoveterány.

Dále budou k vidění vozidla dílenská a speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

Návštěvníci budou mít možnost absolvovat prohlídku dílen a dalších prostor rozsáhlého servisního a technického zázemí společnosti.

Připraveny budou ukázky diagnostiky vozidel a postupů oprav, zpřístupnění technologického zázemí, trenažér a další program pro malé mechaniky.

Po celou dobu konání akce bude mimořádně otevřeno naše Zákaznické centrum v Pouchovské ulici, kde mohou příchozí získat komplexní informace o MHD či zakoupit jízdenky.

Program:

Děti i dospělí se mohou svézt přímo v areálu po menší okružní trase hradeckým turistickým vláčkem a budou mít i možnost projet (bez pravidelného JŘ) myčkou autobusem MHD.

Součástí akce bude i účast Týmu silniční bezpečnosti neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. – nevšední prezentace problematiky bezpečnosti silničního provozu pro všechny věkové kategorie.

V rámci dne otevřených dveří budete mít možnost navštívit také innogy/magnalink point, kde se dozvíte mnoho nového o e-automobilech a e-kolech – zkrátka o e-mobilitě a také o konektivitě k vysokorychlostnímu internetu v Hradci Králové. Přijďte si sednout do elektromobilu nebo vyzkoušet elektrokolo na vlastní kůži.

Vedle prohlídky areálu společnosti proběhnou v rámci dne i promoakce, prezentace a představení služeb či ukázky techniky některých městských společností – jako jsou např. TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ, Městské lesy Hradec Králové a.s. a Letecké služby Hradec Králové a.s.

Městská policie Hradec Králové se bude prezentovat ukázkami služební sebeobrany, předvede eliminaci pachatele v dopravním prostředku (10.00 hod.), odpoví na otázky týkající se výcviku strážníků, veřejnost bude moci nahlédnout do kamerového monitorovacího vozidla městské policie a pro děti bude připravena dopravní soutěž.

Představí se Policie ČR – zajišťuje KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE, kde návštěvníci akce budou mít jedinečnou příležitost získat odpovědi na dotazy týkající se dopravy přímo od dopravního policisty, který má s touto problematikou letité zkušenosti. Zájemci z řad dětí se zde posadí na opravdovou policejní motorku.

Úplnou novinkou bude v 10.30 hod. vystoupení skupiny historického šermu Ruprecht s Tajemstvím dračího hradu, kde bude hlavní atrakcí ohnivý drak Birgon (děti se s ním budou moci po představení vyfotit).

V 11 a ve 13.30 hod. vystoupí mažoretky Carmen Jaroměř.

Autogramiáda fotbalistů FC Hradec Králové, předního týmu FORTUNY: NÁRODNÍ LIGY, se uskuteční od 13 do 13.30 hod. Hráči se podepíší na připravené kartičky či plakáty, dresy příznivců nebo jiné předměty.

KOSTKA – kolobka, s.r.o. – pobočka Hradec Králové – český výrobce koloběžek pro děti a dospělé se zde bude prezentovat se svými výrobky, které si lze na místě vyzkoušet.

Objeví se zde také Medvěd Wrr se „svým“ (naším) elektrobusem (SOR EBN 9,5 ev. č. 401), kdy tvůrci knížky Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! připraví pro děti soutěž o drobné ceny a milovníkům knížek rovněž předvedou, jak si vyrobit originální záložku.

V areálu DP budou připraveny další atrakce (např. skákací hrad, kouzelník Mr. Carlo a malování na obličej), aktivity a soutěže pro děti (jak spolupracujících subjektů, tak našich).

K zakoupení budou poslední výtisky knihy „Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2013“ a další regionální publikace z vydavatelství Heleny Rezkové.

V rámci programu bude probíhat propagace dopravních reflexních prvků společnosti LEMAC Marketing, s.r.o. Hradec Králové či prodejní akce výrobce modelů dopravní techniky spol. AM Modely pana Miloše Chlupa, který se zabývá ruční výrobou věrných sběratelských zpravidla plastových modelů autobusů Karosa, trolejbusů a nákladních automobilů Tatra v měřítku 1:43.

Akce se také zúčastní Vydavatelství WOLF – časopis Městská doprava a Vydavatelství Pavel Malkus Praha nabídkou časopisů, knih a suvenýrů s tematikou městské hromadné dopravy.

Po celou dobu akce bude v areálu DP možnost nákupu občerstvení, mimo jiné můžete ochutnat pivo zn. Rebel včetně letošní novinky plechovkového pivo Rebel IX. – zajistí Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod a.s. Ochutnat můžete i točenou českou zmrzlinu z Opočna od mlékárny BOHEMILK, a. s., která zpracovává nejkvalitnější mléko z podhůří Orlických hor.

Programem provede známý moderátor Jan Kovařík, který uváděl pořady České televize, Českého rozhlasu a TV Prima.

Na Terminálu hromadné dopravy si návštěvníci prohlédnou jeho zázemí, tzn. i originální nadčasové dispečerské pracoviště – „kouli“ a trolejbusovou měnírnu, která slouží pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem. Chybět nebudou ani ukázky dobíjení elektrobusu.

Akce v rámci doprovodného programu:
Moderovaná účast Týmu silniční bezpečnosti subjektu Bezpečně na silnicích o.p.s.
nevšední prezentace problematiky bezpečnosti silničního provozu

Prezentace či představení služeb:

Letecké služby Hradec Králové a.s., Městské lesy Hradec Králové a.s., TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ, Policie ČR a Městská policie Hradec Králové
ukázky ze služební sebeobrany (10.00 hod) a předvedení kamerového monitorovacího vozidla.
innogy/magnalink point – novinky v e-mobilitě a info o konektivitě k vysokorychlostnímu internetu v Hradci Králové

Vystoupení:

Mažoretky Carmen Jaroměř (11.00 a 13.30 hod).
Skupina historického šermu Ruprecht s Tajemstvím dračího hradu (10.30 hod).
Autogramiáda fotbalistů FC Hradec Králové (13.00 – 13.30 hod).
Setkáte se i s řadou drobných soutěží a akcí pro děti – jak našich partnerů, tak našich vlastních.

Program moderuje Jan Kovařík

Na Terminálu hromadné dopravy si bude možné prohlédnout i originální nadčasové dispečerské pracoviště – „kouli“.

Vstup na akci zdarma včetně jízd historickými vozy.
Občerstvení zajištěno.
Akce se koná za každého počasí.
Prosíme návštěvníky akce, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti pohybovali pouze po vyznačených přechodech a řídili se pokyny pořadatelů a moderátora akce.

zdroj: www.dpmhk.cz