Co se stane po dokončení R35 v okolí Litomyšli?

Co se stane po dokončení R35 v okolí Litomyšli?

2445
Sdílejte

Litomyšl – Co bude s dosavadní hlavní dopravní tepnou, až bude v budoucnosti hotová rychlostní komunikace R35? Mladí architekti řeší, co udělat se silnicí, která dělí město na dvě poloviny. Poradil jim i Josef Pleskot.

Nad tím si už minulého od čtvrtka láme hlavu dvanáct lektorů a padesát účastníků letošní školy architektury. „Do několika let bude pravděpodobně vybudován obchvat. Nás zajímá, co to bude pro Litomyšl znamenat. Co bude se čtyřproudovou komunikací, která dělí město na dvě části,“ uvedl Petr Volf, odborný garant Letní školy architektury 2015.

Současní i budoucí architekti řeší, co udělat se silnicí od prvního kruhového objezdu u Penny Marketu, přes světelnou křižovatku až k místní sokolovně. „Jsou to zhruba dva kilometry. Jak využít tento prostor o rozměrech zhruba dva tisíce krát dvacet metrů. Co s ním?“ ptá se Petr Volf. Studenti rozdělení do skupin mají najít řešení, které je realizovatelné. Výstavba má zároveň být co možná nejrychlejší a nejlevnější.

litomysl-dokonce-r35

Účastníkům kurzu, který končí 12. září, pomůže při řešení zmíněného problému také známé jméno české architektury. Své práce totiž mohli konzultovat s uznávaným architektem Josefem Pleskotem.

„Letní škola architektury bude mít dva hlavní výstupy. Prvním bude výstava, která shrne všechny výsledky. Vernisáž bude 11. září v šestnáct hodin v jízdárně. Výstava bude otevřená až do začátku října, kdy se koná ArchiMyšl. Druhým výstupem bude knížka shrnující celou letošní práci,“ řekla organizátorka Miroslava Volfová.

Některé výsledky můžou však lidé vidět již dnes. Ve středu po šesté hodině odpoledne se totiž účastníci kurzu sejdou v podchodu nedaleko sokolovny, kde chtějí lidem ukázat, jak by se daly tyto prostory kulturně využít.

Zdroj: http://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/co-se-stane-po-dokonceni-r35-tim-si-lame-hlavu-sedesat-architektu-20150909.html