Nemocnice ve Dvoře postaví nové laboratoře za 35 milionů korun, za příspění...

Nemocnice ve Dvoře postaví nové laboratoře za 35 milionů korun, za příspění firmy Juta

2248
Sdílejte

Dvůr Králové – Společnost Juta se rozhodla přispět na nový pavilon deseti miliony korun. Podle kraje je to ojedinělý přístup.

Stavba nové budovy, v níž budou laboratoře klinické biochemie a hematologie, se chystá v královédvorské nemocnici. Budova a vybavení budou stát celkem 35 milionů korun bez DPH, z toho deset milionů kraj získá formou peněžního daru od od firmy Juta. Podle hejtmana Lubomíra France jde o mimořádný případ, protože dosud žádná firma takovou částku nemocnicím v kraji nevěnovala.
Firma zafinancuje rozdíl v ceně

Původně kraj plánoval dát na přestavbu 25 milionů korun, podle projektu, který si nemocnice nechala vypracovat, by však nová budova mohla v budoucnu vedle laboratoří sloužit i jiným účelům, a náklady se tak výrazně zvýšily. „V tu chvíli nám generální ředitel společnosti Juta Jiří Hlavatý nabídl, že rozdíl ceny zafinancuje právě jeho podnik,“ sdělil včera novinářům hejtman Franc.

„Nemocnice včetně operačních sálů je z roku 1927, laboratoře vznikly v roce 1970 a stále sídlí v původním okalu,“ řekl ředitel podniku a senátor za ANO Jiří Hlavatý.
Stavba pavilonu začne na jaře

Podle senátora Hlavatého bude v nemocnici do dvou až tří let nutný vznik nových operačních sálů. „Juta je připravena se na tom podílet,“ přislíbil. Dodal, že moderní nemocnice je důležitá také kvůli získávání nových zaměstnanců z jiných regionů pro Jutu, protože pro lidi je stále důležitější zajištění kvalitních školek, škol i zdravotní péče.

Nový pavilon laboratoří by měl být konstrukčně řešen jako železobetonová monolitická stavba, která bude částečně zapuštěna do svahu. V nové budově budou umístěny laboratoře, zázemí personálu a technické zázemí. Záměr už schválila rada kraje, smlouvami se bude ještě zabývat krajské zastupitelstvo. Výběrové řízení na dodavatele stavby by mělo být zahájeno v říjnu.

nemocnice-dvur-kralove-nad-labem

„Samotná stavba začne v brzkých jarních měsících a práce budou ukončeny ještě téhož roku,“ řekl krajský radní Josef Dvořák, který je odpovědný za oblast investic. Podle hejtmana France by nový pavilon měl být dokončen do půl roku. „Jednání s Jutou bylo rychlé. Pokud bude vysoutěžená cena menší než plánovaných 35 milionů, část příspěvku firmě vrátíme,“ uvedl v úterý radní Dvořák.

Zdroj: http://jicinsky.denik.cz/z-regionu/nemocnice-postavi-nove-laboratore-za-35-milionu-korun-20150908-iao4.html