Chlumec chystá terminál za téměř 35 milionů korun

Chlumec chystá terminál za téměř 35 milionů korun

2377
Sdílejte

Nádraží v Chlumci na Cidlinou, kterým projde ročně na 600 tisíc cestujících a v minulém roce zažilo zatěžkávací zkoušku při výluce na vlakové trati, je desítky let staralé a v mnoha ohledech nevyhovující. Již brzy se ale mají nejen obyvatelé Chlumce dočkat nového a moderního dopravního terminálu. Ten by měl být polyfunkční a zároveň tak pokrýt potřeby železniční, autobusové i osobní dopravy.

Stavba je co se důležitosti v dopravě týče jedním z klíčových dopravních uzlů v regionu. „Zastavují tu všechny mezinárodní rychlíky na Prahu a Polsko, k tomu sem dennodenně dojíždějí lidé z okolních obcí a přesedají tu na autobusy a vlaky, které je vezou dál do zaměstnání. Nový terminál tak nebude sloužit jen místním,“ vysvětluje starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil pro deník.cz.

Celý projekt v hodnotě zhruba 35 milionů je zatím ve fázi dokončování prováděcí projektové dokumentace. Úpravou projde celý povrch stání pro autobusy či veřejné osvětlení. Vzniknou nové přechody a také moderní informační tabule s odjezdy vlaků i autobusů. Radnice doufá, že až 85 procent z částky zadotuje Evropská unie z programu ITI.

„Rádi bychom v tomto směru ještě účinněji spolupracovali s Českými drahami. Uvažujeme například o tom, zda do nového terminálu umístit čekárnu hodnou 21. století se sociálním zařízením, ale je to trochu nelogické, když jedna taková v nádražní hale už je a stačilo by ji zmodernizovat. Takže o tomto stále ještě jednáme,“ dodává Uchytil s tím, že vylepšení už se na chlumeckém nádraží dočkaly toalety a jednání jsou tak evidentně na dobré cestě.

nadrazi-chlumec-nad-cidlinou