Budou mít Hořice v Podkrkonoší stacionární radary na okruhu?

Budou mít Hořice v Podkrkonoší stacionární radary na okruhu?

2475
Sdílejte

Hořice v Podkrkonoší, které jsou známé díky Hořickým trubičkám a také okruhu 300 zatáček, nechaly zpracovat analýzu dopravních dat. Výsledky mají sloužit jako podklad pro rozhodování, jestli radnice pořídí stacionární radar, nebo jestli město zůstane dál pro řidiče v tomto směru takříkajíc „čisté“. Jak analýza dopadla? Výstupy z analýzy mluví dost jasnou řečí.

Konkrétně řečí čísel, která je naprosto objektivní. Podle místostarosty Ivana Doležala z ODS změřili od 26. července do 5. srpna na 75 tisíc projíždějících aut: „Zařízení byla umístěna na výjezdech z města i díky těm občas neposlušným motorkářům.

A výsledky?

Pro řadu lidí nepříliš překvapivé, řidiči totiž velmi dobře vědí, že v Hořicích stálý radar není a dovolují si celkem dost.

Ze zmíněných 75 tisíc jich více než třetina povolenou padesátikilometrovou rychlost nedodržela.

A našli se i takoví, kterým by nestačila ani dvojnásobná norma, říká Ivan Doležal: „Dokonce 62 vozidel jelo 100 až 110 kilometrů v hodině. A pak jsme zachytili i 47 vozidel, která jela víc než 110 kilometrů v hodině.

Hořice jsou městem, které hostí dva populární závody silničních motocyklů. Ty se nejezdí na zvláštním okruhu, ale na klasické silnici – a řadu motorkářů láká na chvíli si závod vyzkoušet i v provozu.

Všiml si toho i zástupce velitele městské policie Roman Král: „Motorkáři, to je dlouhodobý problém. Je to tady vyhlášený, klasický přírodní okruh. Největší problémy jsou v sobotu a v neděli. Hlavně v odpoledních hodinách. Město nám koupilo radar, tak se to snažíme vymýtit. Jsou prostě slušní a zlobiví motorkáři.

Přestože v uvozovkách dost často „zlobí“ motorkáři, rekord si při měření radary městské policie nepřipsali, říká Roman Král: „Motorkář ne. U jednoho osobního vozidla směrem na Bělohrad to bylo 122 kilometrů v hodině.“

A to bylo ještě do kopce. I kvůli takovým řidičům teď budou zastupitelé v Hořicích projednávat pořízení stacionárního radaru.

Že by si na sebe asi vydělal je nabíledni.

Zdroj: www.rozhlas.cz