Před 300 lety, se začalo v čerstvě zakoupeném Novém lese u Dvora Králové s budováním pousteven sv. Pavla a sv. Antonína, které byly základem Braunova Betléma, díla M. B. Brauna. Postavy v dobových kostýmech zahrají scénky z tehdejší doby. Na hodinové trase se bude odehrávat v kulisách Braunova Betléma hned několik divadelních zastavení. Zájemci se tak stanou například svědky 287 let starého momentu, kdy se 18. srpna 1731 hrabě Špork setkal při dokončování Betléma s M. B. Braunem a jeho spolupracovníky – bratrem Dominikem a synovcem Antonínem.
Ovšem 18. srpna se na chvíli do Braunova Betléma přijde podívat i Krakonoš, aby si spolu s hrabětem Šporkem připomenul ještě další výročí: před 289 lety, roku 1729 se hrabě Špork nechal i s křížem vynést na vrchol Sněžky, a to na protest proti přepadení Kuksu z 26. července téhož roku (1729), kdy mu bylo zabaveno na 30 000 knih.
Právě tyto a další příběhy budou vyprávěny pomocí krátkých divadelních vystoupení, které pobaví a zasejí semínko pochopení tehdejší doby. Tvůrcem a iniciátorem této akce i dalších podobných je Leoš Pryšinger ze Dvora Králové nad Labem, který se tak podílí nejen na popularizaci historie Braunova Betléma, ale také na jeho záchraně. On sám je autorem jedinečné dřevěné kopie celého Betléma v původní podobě.
Akci pořádá spolek Braunův Betlém, z.s., ve spolupráci s Půjčovnou kostýmů ve Dvoře Králové n. L. Kostýmy z této půjčovny byly díky práci a nadšení její majitelky Petry Hrdinové ke zhlédnutí na úspěšném Reji čarodějnic, ale také na akcích Tajemný Kuks a Baroko na oko v sousedním areálu Hospitalu Kuks i na nedalekém hradě Pecka (Když Harant ještě hlavu měl). Scénář ke všem představením napsal Filip Pýcha.
Skupiny zájemců se na divadelní trasu budou vydávat každých 15 minut, a to od 14:00 do 18:00 hod. Kapacita je omezena!
Vstupné: 120 Kč, děti zdarma
Místo konání: Braunův Betlém u Kuksu (vstup od parkoviště u Hřibojed)
Datum konání: 18. srpna od 14 do 17 hod.