Hrochův Týnec opravu zámku nevzdal

Hrochův Týnec opravu zámku nevzdal

3591
Sdílejte

Jedním z historických měst v našem kraji je i Hrochův Týnec. I když se je první písemná zmínka starší než 800 let, v současné době tu historii připomíná především zhruba 300 let starý zámek, bývalý letohrádek premonstrátů s krásným rozlehlým parkem. V roce 2010 ho od státu převzalo město v poměrně zbídačeném stavu. Jak se daří památku probouzet k životu i s částečnými dotacemi Pardubického kraje, se přesvědčil 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

„Získat takovou stavbu pro město s necelou dvoutisícovkou obyvatel byl trochu danajský dar. Poté, co tu sídlily Dětský domov a Středisko výchovné péče, stav bývalého sídla moc reprezentativní nebyl. Jsem rád, že obec přece jen opravu nevzdala a díky téměř desetimilionové dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj se nyní pustila do první etapy, která zahrnuje rekonstrukci suterénu a přízemí budovy,“ komentuje setkání v Hrochově Týnci Roman Línek.

Pardubický kraj už v minulých letech přispěl 200 tisíc korun na opravy historických bran do zámku a na opravu stropní konstrukce, ale potřeby rekonstrukce budovy převyšují celkový rozpočet na opravy památek v celém kraji. „Asi to bude běh na delší trať,“ říká starosta Petr Schejbal. Zámek, ač to zvenku nevypadá, má uvnitř čtyři obyvatelná patra. Reprezentativní místnosti jsou dochované v prvním patře s historickým dřevěným ostěním i štukovými stropy. „Tím, že tu nyní nemáme žádný provoz, si tento prostor oblíbili filmaři. Natáčeli tu například scény norského seriálu Atlantic Crossing, nebo českého seriálu Herec. Letos tu však panuje stavební ruch, tak další natáčení bude možné nejdříve napřesrok,“ konstatuje starosta.

Obec musí proinvestovat všechny prostředky z ministerstva do konce letošního roku, takže tu mají opravdu napilno. Po probourání dodatečných příček bude v přízemí knihovna, obnovená malá kaple a společenský prostor na malé oslavy. Zároveň tu ožívá i park, kde je řada příležitostí na trávení volného času u různých nenáročných her v upraveném terénu.

„Náš kraj se v Hrochově Týnci podílel také na financování opravy střechy kuželny a prostřednictvím programových dotací na kulturních a sportovních aktivitách. Jsem rád, že jsme mohli přispět i na obnovu historického stropu v kulturním domě. Ten původně pro majitele cihelny Františka Slavíka navrhl zřejmě jeho přítel Dušan Jurkovič. Nyní po dostavbě a rozšíření slouží pro plesy a další kulturní akce v Hrochově Týnci,“ dodal Línek.

zdroj: Pardubický kraj