Prvních 120 celoobličejových masek z ČVUT zamířilo na záchranku a do nemocnic

Prvních 120 celoobličejových masek z ČVUT zamířilo na záchranku a do nemocnic

2206
Sdílejte

Celoobličejové ochranné masky, které vyvinuli dobrovolníci ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze, již slouží také v Pardubickém kraji. Po první dodávce 60 kusů získal kraj díky dobrovolníkům sdruženým pod názvem Covid19cz dalších 60 kusů. Ty půjdou primárně do Pardubické nemocnice

„Po Zdravotnické záchranné službě a Chrudimské nemocnici, jsme oslovili komunitu s prosbou o další masky, které budeme distribuovat do Pardubické nemocnice. Velmi důležité je, že maska funguje s filtrem, jehož životnost v nepřetržitém provozu je přibližně čtyři týdny s vlastnostmi lepšími než kategorie FFP3. Z mého pohledu se jedná o úžasnou ukázku české tvořivosti a schopnosti spojit lidi různých oborů a zaměření v momentě, kdy je to potřeba,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

První dodávka již od konce minulého týdne v regionu slouží. „První nabídka celoobličové ochrany šla na naše záchranáře, protože jsou v první linii, a to nejen v rámci odběrových týmů, ale také v rámci běžných výjezdů. Význam takto vysokého stupně ochrany poroste každým dnem. Podobně exponovaná jsou však také další zdravotnická pracoviště, proto každá příležitost rozšíření ochrany našich zdravotníků před nákazou je nanejvýše žádoucí,“ řekl krajský radní  pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Tyto masky nejsou jediným výrobkem, který v těchto dnech vzniká svépomocí. „Vedle těchto masek samozřejmě řešíme objednávky na ochranné štíty, a to jak v rámci našich středních škol, tak například ve spolupráci s iniciativou Tiskne celé Česko. Například k dnešnímu ráno máme na skladě necelé čtyři tisíce štítů. Počty jsou samozřejmě značně pohyblivé, jelikož průběžně vydáváme do území a naskladňujeme nové,“ řekl hejtman Netolický.

Nový typ ochranné pomůcky je kombinací potápěčské masky a vysoce kvalitního vojenského filtru, který je spojen komponenty vytištěnými na 3D tiskárně. Za nápadem i výrobou je zde skupina IT-odborníků a dalších dobrovolníků sdružených pod názvem Covid19cz, která je zastřešena a finančně podporována ČVUT. „S velkou poklonou děkuji všem, kteří se podílejí nejen na vývoji a výrobě těchto masek, ale i dalších ochranných prostředků,“ dodal radní Ladislav Valtr.

zdroj: Pardubický kraj