Dva požáry způsobené nedbalou manipulací se žhavým popelem museli během uplynulých 24 hodin likvidovat hasiči na Trutnovsku. V jednom případě byla způsobena škoda 50 tisíc korun.
Žhavý popel nepatří na kompost, ani do papírové krabice nebo plastové popelnice. Popel musíme nechat vychladnout a poté jej umístíme do nehořlavé nádoby, která je neporušená a uzavíratelná. Nádoba pak musí stát v bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek a stavebních konstrukcí z hořlavých materiálů tak, abychom předešli vzniku požáru. Tato pravidla si už budou jistě pamatovat také majitelé objektů, které začaly hořet právě kvůli nedbalému nakládání s popelem.
O jaké případy požárů se jednalo?
Dvůr Králové nad Labem – požár – 28. 3. 12:20
V ulici Leoše Janáčka zasahovaly čtyři jednotky hasičů u požáru kůlny a uskladněného materiálu. Plameny se rozšířily také na střešní konstrukci sousedního objektu, zděného výměnku. Požár dostali hasiči pod kontrolu během 30 minut, likvidace byla ohlášena v 13:39 hod. Škoda, kterou požár napáchal, byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun. Díky zásahu hasičů se podařilo uchránit hodnoty ve výši asi 300 tisíc korun, jednotky totiž zabránily rozšíření požáru na další objekty kůlen a garáže. Vyšetřovatel hasičů také zjistil příčinu požáru, byla jí nedbalost při manipulaci se žhavým popelem. Na místě události zasahovali profesionální hasiči ze Dvora Králové nad Labem a JSDH Žireč, Hajnice a Bílá Třemešná.
Chotěvice – požár – 29. 3. 01:53
Tři jednotky byly zalarmovány v pátek před 2. hodinnou ranní kvůli nahlášenému požáru skleníku v obci Chotěvice. Majitel vysypal předchozího dne na kompost žhavý popel a odtud se požár postupně šířil. Na místě shořelo kromě konstrukce skleníku také 24 palet určených jako palivové dřevo. Škoda byla vyčíslena na 2 tisíce korun, uchráněné hodnoty pak na 5 tisíc korun. Při události zasahovali profesionální hasiči z Trutnova a JSDH Hostinné a Pilníkov.
Obě události se naštěstí obešly bez zranění osob.
Na nakládání se žhavým popelem pamatuje vyhláška č. 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru. Podle § 42, odst. 3 vyhlášky je povinnost ukládat žhavý popel do nehořlavých uzavíratelných nádob. Za porušení tohoto pravidla hrozí udělení pokuty až do výše 20 tisíc korun.
Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje