Cestujete vlakem a zapomněli jste si s sebou vzít knížku pro ukrácení dlouhé chvíle? Krajská knihovna v Pardubicích pro tyto případy nabízí řešení. Do prostor budovy hlavního nádraží umístila totiž stojan s knihami. Tím se zapojila do celostátního projektu Kniha do vlaku, na kterém spolupracují knihovny s Českými drahami. Projekt chce především rozšířit čtenářství, zpříjemnit cestujícím jízdu a zároveň dát starším knížkám šanci k dalšímu využití.
Projekt vznikl v jihomoravském Mikulově a jeho rozšíření na pardubické nádraží nalezl podporu i u členů Rady Pardubického kraje. „Jsem rád, že i v dnešní přetechnizované době lze konstatovat, že lidé rádi čtou. Tento projekt jsem se rozhodl podpořit, neboť pomáhá překonávat bariéry a umožňuje přístup ke knihám i lidem sociálně znevýhodněným,“ hodnotí počin první náměstek hejtmana Roman Línek, který se hned při zprovoznění stojanu s chutí začetl do knihy Vladimíra Škutiny.
„Službu Kniha do vlaku jsme spustili v rámci kampaně Březen – měsíc čtenářů, tedy v době, kdy se našim návštěvníkům, ale i široké veřejnosti snažíme přiblížit čtení jako takové a překvapit je zavedením nových služeb. Stojan s knihami, který jsme instalovali do prostor budovy hlavního nádraží je tak vhodným spojením obojího,“ vysvětluje ředitelka krajské knihovny Radomíra Kodetová.
„Knihovnička pojme zhruba 50 knih a většina z nich jsou vyřazené tituly z naší knihovny. Jedná se především o oddechovou literaturu pro různé věkové skupiny, naučná literatura je zastoupena méně. Knihy do stojanu ale může doplňovat také kdokoliv další. Pokud někdo vlastní tituly, které již nepotřebuje, ale domnívá se, že by mohly oslovit další čtenáře, tak pomoc při zásobování jedině uvítáme. Pravidla knihovničky jsou jednoduchá. Cestující si knihy mohou půjčit či vzít, a to bez registrace a bezplatně. Knihu lze pak vrátit do obdobné knihovničky v cílové stanici. To, že ji pasažéři naleznou i v místě jejich výstupu, je celkem pravděpodobné, neboť do projektu se již zapojilo kolem 100 českých knihoven,“ doplňuje kulturní koordinátorka knihovny Monika Pilařová.
Stojan s knihami cestující naleznou u jednoho z hlavních východů nádražní haly. K jeho nepřehlédnutelnosti, vedle poměrně frekventovaného místa, přispívá i originální vzhled. Knihovnička má totiž symbolickou podobu. Čtení na cesty si veřejnost vybírá z velkého písmene K, které odkazuje ke slovům jako kniha, knihovna, ale také k logu zmíněné kulturní instituce.
zdroj: Pardubický kraj