Zámek Častolovice – bezbariérový skvost východních Čech

Zámek Častolovice – bezbariérový skvost východních Čech

Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Později patřily Častolovice několika různým majitelům. Mezi ty nejznámnější patřil Jiří z Poděbrad, jehož první ženou byla Kunhuta ze Sternberga. V roce 1495 koupil Častolovice Vilém z Pernštejna, jeden z nejmocněčnějších pánů tehdejší stavovské monarchie. V roce 1577 přešly Častolovice do vlastnictví Rudolfa II., který je o sedm let později prodal pánům z Oppersdofu.

V letech 1588 – 1615 Jan Bedřich z Oppersdorfu a jeho žena Magdaléna z Donína nechali přestavit vodní tvrz na renesanční zámek. Roku 1694 koupil Častolovice nejvyšší purkrabí království Adolf Vratislav ze Sternberga.

V druhé polovině 19. století byla část zámku přestavěna v novogotickém slohu a byl založen anglický park. Na začátku 20. století byly novogotické prvky ze zámku víceméně odstraněny, aby tak opět vynikla jeho původní renesanční podoba. Nad vchodem byla vystavěna mohutná věž a do ní byla umístěna vodní nádrž, která zásobovala vodou celý zámek včetně kašny na nádvoří. Východní křídlo zámku bylo zvýšeno o jedno poschodí, aby byl zámek schopen ubytovat všechny členy rodiny.

V roce 1940 přešel zámek pod německou nucenou správu, která v roce 1942 donutila rodinu Sternbergových sídlo opustit. Po II. Světové válce bylo častolovické panství navráceno Leopoldovi Sternbergovi, ale pouze do roku 1948, kdy bylo panství zkonfiskováno státem.

V roce 1992 byl zámek v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové. Ta do dnešního dne na zámku žije a stále pracuje na jeho správě a zvelebování.
Současná podoba zámku nemá hodnotu pouze historickou, ale díky nekonečnému úsilí paní majitelky, která mimo jiné patří i k významným bytovým architektům, se stal i oázou klidu, pohody a krásy. Ta Vás v podobě osobních předmětů, fotografií a především květin, provází na každém kroku a v každém detailu.

Interiéry i exteriéry zámku tak nejsou jen muzeem, ale místem, kde se žije, a kde jsou historické věci součástí moderního života. A právě to je na častolovickém zámku nezapomenutelné.

Pro nevidomé návštěvníky jsou připraveny speciální hmatové prohlídky, pro bezbariérový přístup do zámecké expozice je k dispozici zvedací plošina.

Na návštěvu častolovického zámku si určitě udělejte dostatek času, protože přáním paní majitelky je, aby se na zámku i v jeho okolí všichni cítili pohodlně, a aby si zde každý návštěvník našel svůj zájem a zábavu. A je z čeho vybírat-zámecká expozice, nádvoří s kavárnou a restaurací, galerie, park s oborou, zahradní altán Gloriet, minizoo, dětské hřiště…

Více informací můžete najít na webových stránkách www.zamek-castolovice.cz

Kudy na zámek Častolovice? Podívejte se do naší mapky

 

zamek-castolovice-vychodocech-1zamek-castolovice-vychodocech-2zamek-castolovice-vychodocech-3zamek-castolovice-vychodocech-4zamek-castolovice-vychodocech-5zamek-castolovice-vychodocech-6zamek-castolovice-vychodocech-7zamek-castolovice-vychodocech-8zamek-castolovice-vychodocech-9zamek-castolovice-vychodocech-10zamek-castolovice-vychodocech-11zamek-castolovice-vychodocech-12zamek-castolovice-vychodocech-13zamek-castolovice-vychodocech-14zamek-castolovice-vychodocech-15zamek-castolovice-vychodocech-16zamek-castolovice-vychodocech-17zamek-castolovice-vychodocech-18zamek-castolovice-vychodocech-19zamek-castolovice-vychodocech-20zamek-castolovice-vychodocech-21zamek-castolovice-vychodocech-22