Žáci z Vysokého Mýta rozvíjejí své technické dovednosti i v karanténě

Žáci z Vysokého Mýta rozvíjejí své technické dovednosti i v karanténě

3811
Sdílejte

Každá škola se vyrovnala s přerušenou výukou po svém. Těžká doba ale nastala pro budoucí řemeslníky, kteří museli opustit své dílny. Někteří žáci z Integrované střední školy technické ve Vysokém Mýtě tento výpadek částečně nahradili tím, že se zapojili do projektu „Řemeslo doma“, který navazuje na populární Technohrátky. 

Žáci základních a středních škol mají za úkol vyrobit doma nějaký předmět a jeho fotografii zaslat pořadatelům. Kreativitě se meze nekladou, podrobnosti je možné nalézt na webové adrese www.klickevzdelani.cz/technohratky Nejúspěšnější dílo bude vybírat veřejnost hlasováním na Facebooku. Věcné ceny přislíbil radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek.

Do soutěže se už zapojilo 20 žáků ISŠ Vysoké Mýto, jsou mezi nimi i žáci z prvních ročníků. „ Měla jsem radost, když mi došly fotografie žáků prvního ročníku. Například jedna lakýrnice se vrhla doma na staré auto a další lakýrník přestříkal potřeby pro domácnost. Byla jsem překvapena, kolik se toho naučili za pár měsíců. Mým přáním je, aby se zapojilo co nejvíce žáků, ale chápu, že ne každý má možnosti vlastního zařízení, dílny atd. Žáci naší školy jsou nejen manuálně zruční, ale jsou také velmi kreativní. Všem se líbí tzv. motokolo, které náš žák vyrobil ze starých součástek, naviják na dřevo, svítilna, renovované  čalouněné křeslo, repase pluhu , různé kreativní kresby, roušky všech možných typů… Někteří žáci si skutečně vyzkoušeli, co znamená provozovat řemeslo doma a je dost dobře možné, že již nyní uvažují o budoucím založení své malé živnosti. Velmi důležitá je podpora rodiny, školy, zkrátka to , že jim fandíme, „  řekla ředitelka školy Jitka Jiskrová.

Škola nemá problém ani s teoretickou výukou, neboť od loňského roku pracují v on-line systému, kde jsou evidovány známky, prezentovány výukové materiály nebo vedeny třídní knihy a komunikace s rodiči. V nouzovém stavu se pedagogové naučili používat další moduly, jako ten na zadávání domácích úkolů. Kromě zadávání úkolů však pomohli i s dodávkou nedostatkových ochranných pomůcek.

„Pořídili jsme v minulosti šicí stroj pro čalouníky a dekoratéry. Ten prošel v období nouzového stavu skutečným zátěžovým testem při šití roušek. Naši učitelé kromě šití nakoupili i potřebné látky. Několik set roušek tak mohlo být rozdáno zejména ve Vysokém Mýtě. Dále jsme využili laserovou  vyřezávačku na plasty pro tvorbu štítů z plexiskel . Pardubický kraj oslovil všechny střední školy se žádostí, zda by se mohly podílet na výrobě ochranných prostředků. Více než dvacet škol napříč Pardubickým krajem vč. Vysokomýtských se této výzvy aktivně zúčastnily a díky jejich dosavadní vzájemné spolupráci a organizaci se zrodil projekt, jehož výsledkem je 450 kusů ochranných štítů, které byly předány nemocnicím Pardubického kraje ve dvou tranších. V pátek 3. dubna 1. dodávku obdržela Litomyšlská nemocnice a na zelený čtvrtek 9. dubna byla z ISŠT Vysoké Mýto odvezena 2. dodávka kompletních štítů. Ochranné štíty pomáhají i v Domově seniorů v Dolním Újezdě. Jeden z našich učitelů vyvinul i vlastní prototyp, který nepotřebuje komponenty z 3D tiskáren. Jeho výroba není časově a materiálově tolik náročná a přitom splní náročné požadavky ochranných pomůcek ve zdravotnictví. V současné době je testován s pozitivními ohlasy v Litomyšlské nemocnici. Jsme připraveni pomáhat dál, uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet, „ informovala Jitka Jiskrová.

Kromě těchto aktivit se v ISŠ Vysoké Mýto připravují na závěr školního roku. Jedná se o přípravy na přísná hygienická opatření při závěrečných zkouškách. Mimo jiné se to týká i úprav domova mládeže.

„Velmi oceňuji, že se pedagogové našich středních škol dokázali velmi účinně zapojit do výroby ochranných pomůcek a pomáhají tak chránit naše zdraví a životy,“ dodal radní Bohumil Bernášek.

zdroj: Pardubický kraj