Za smrt tří cyklistek u Chomutic nebude řidič potrestán, byl nepříčetný

Za smrt tří cyklistek u Chomutic nebude řidič potrestán, byl nepříčetný

1206
Sdílejte

Státní zástupce zastavil trestní stíhání řidiče, který loni u Chomutic na Jičínsku srazil tři cyklistky. Jedna žena zemřela na místě, dvě v nemocnici. Stíhání bylo zastaveno pro nepříčetnost 59letého řidiče, který trpí bipolární afektivní poruchou. Vyplývá to z usnesení o zastavení trestního stíhání, jež má redakce www.novinky.cz k dispozici.

Poněvadž se u něj projevovaly i manické fáze nemoci, lékařka muži sdělila, že nesmí řídit auto a po manželce požadovala, aby zamezila přístupu svého manžela ke klíčům od auta. Podle lékařky ovšem šlo o dočasný stav, který ustoupí a muž bude moct opět řídit.

Rozhoduje se o ochranné léčbě
Kvůli zdravotnímu stavu byl rovněž zadán psychiatrický posudek. „Obviněný v době spáchání trestného činu trpěl bipolární afektivní poruchou – manickou epizodou od června 2015 a plně se projevovala v srpnu a září,“ píše se v usnesení s tím, že řidič nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání a nebyl schopen své jednání ovládat.

Znalec na závěr konstatoval, že muž není schopen řídit auto a navrhl uložit mu ochrannou psychiatrickou léčbu ústavní formou.

„Ze závěrů znaleckého posudku jednoznačně vyplývá, že obviněný není za spáchaný trestný čin odpovědný pro nepříčetnost, a proto nezbývá než trestní stíhání zastavit,“ konstatoval v usnesení, jež nabylo právní moci v únoru, dozorující státní zástupce Petr Krupka.

„Okresní soud zatím o ochranné léčbě nerozhodl. Je předvolaný znalec, který se vyjádří k zdravotnímu stavu muže,“ doplnil v úterý žalobce.

Zdroj: www.novinky.cz


Bipolární porucha je závažné duševní onemocnění, která se projevuje výraznými výkyvy nálad. Povznesenou náladou, zvýšeným sebevědomím, impulsivním jednáním.
Manickým syndromem se rozumí stav, kdy postižený je snadno iritován i sebemenšími maličkostmi. Nemocný trpící mánií bývá nadměrně sebevědomý, veselý nepřiměřeně okolnostem, nic pro něho není problém, má sníženou potřebu spánku, zrychlenou řeč, rychlé střídání myšlenek, je sexuálně promiskuitní, navazuje stále nové vztahy.
Zdroj: Wikipedie