Z Hradce Králové do Chlumce 160tkou – zrychlení cesty do Prahy o...

Z Hradce Králové do Chlumce 160tkou – zrychlení cesty do Prahy o 40 minut

2773
Sdílejte

Správa železniční dopravní cesty udělala další krok k cíli, kterým je cesta vlakem mezi Prahou a Hradcem Králové za hodinu. Do procesu posouzení vlivu na životní prostředí poslala přestavbu 27 kilometrů dlouhého úseku Chlumec nad Cidlinou – Hradec Králové.

Podle zveřejněné dokumentace by měla být zdejší jednokolejka doplněna o druhou kolej, téměř v celém úseku se pak rychlostní maximum zvýší na 160 kilometrů v hodině. Na první kopnutí do země by mělo dojít v roce 2025.

„V úseku Hradec Králové – Chlumec nad Cidlinou se zkracuje u rychlíkových vlaků jízdní doba z 19,5 min na 14,0 min. U osobních vlaků se jízdní doba krátí z 27,0 min na 22,0 min. V širším měřítku je cílem po dokončení všech staveb zkrácení jízdní doby mezi Hradcem Králové a Prahou ze současných 101 min na cca 63 min pro expresní vlaky,“ píše se v dokumentaci.

Projekt má pomoci i nákladní dopravě. Ve stanicích Praskačka a Káranice vzniknou předjízdné koleje pro vlaky o délce 740 metrů. Projekt je součástí plánů na modernizaci celého úseku z Velkého Oseka přes Chlumec a Hradec do Chocně, ke které byla schválená studie proveditelnosti v roce 2015. Podle SŽDC trať převezme část nákladní železniční dopravy z prvního koridoru, správce kolejí počítá se 45 až 51 vlaky denně.

Mezi Chlumcem nad Cidlinou a Hradcem Králové dojde mimo jiné ke zrušení deseti přejezdů, (12 bude rekonstruováno), demolici tří výpravních budov, výstavbě 15 nových přístřešků a zbudování 1,3 kilometru protihlukových stěn, především v Hradci Králové.

zdroj: zdopravy.cz