Z Hradce do Pardubic 160 km/h – legálně

Z Hradce do Pardubic 160 km/h – legálně

2316
Sdílejte

Ano, je to tak, z Hradce Králové do Padrubic se bude legálně cestovat 160 kilometrovou rychlostí. Bude se jednat o cestování vlakem, od prosince bude rychlejší a pohodlnější. V úseku Stéblová – Opatovice nad Labem totiž stavbaři dokončili druhou kolej, díky které budou moci rychlíky v uhánět rychlostí až 160 kilometrů v hodinu. To lidem tak dokáže ušetřit až 8 minut času během při cestování na trase Pardubice – Hradec Králové.

V těchto dne novou dvojkolejku čeká zátěžový test pomocí speciální soupravy, která obsahuje také poštovní vůz s prosklenou kukaní na střeše. Ten odstartoval právě dnes. „Ve dnech 18. a 19. listopadu jsou plánovány jízdy měřícím vlakem pro ověření způsobilosti trakčního vedení pro rychlost 160 kilometrů za hodinu. Pokud naměřené parametry budou odpovídat normě, mohou vlaky v tomto úseku zrychlit,“ potvrdil mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš, pro deník.cz.

Měření probíhá za běžného vlakového provozu. Pokud dopadne vše dobře, poznají cestující změnu ve zrychlení dopravy již od 1. prosince. V té době začne platit nový jízdní řád, podle něj například hojně využívané rychlíky zvládnou úsek o tři minuty rychleji než dosud a spěšné vlaky ušetří cestujícím ještě více času – přestanou totiž stavět v zastívce Čeperka. Dráhy i SŽDC navíc zdůrazňují větší komfort, který dvojkolejka cestujícím díky ukončené rekonstukci přinese. Od Opatovic by totiž mělo skončit rušivé a nepříjemné drncání, které cestování vlakem provázelo.

Dokončením rekostrukce úseku mezi Stéblovou a Opatovicemi však práce na zdvojkolejnění nekončí. Modernizací by měl v budoucnu projít také úsek z Opatovic do Hradce a ze Stéblové do Pardubic. Přípravy na rekonstrukci těchto úseků by měly začít počátkem roku 2016. poté by došlo opět k dalšímu zrychlení.